07/10/2019

Με ανατροπή οι Καρουσάδες, 2-1 στους Αυλιώτες!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη (και μάλιστα με ανατροπή του σκορ) πέτυχε χθες Κυριακή (6/10) η Ολυμπιάδα Καρουσάδων, η οποία επικράτησε του Οδυσσέα Αυλιωτών με 2-1, στο μεγάλο ντέρμπι του βορρά, για την 2η αγωνιστική της Α1' Κατηγορίας.

Οι Καρουσαδίτες, που είχαν σε θαυμάσια μέρα τον τερματοφύλακα Τάσο Γαλάνη και τον Σπύρο Κουβαρά, πήραν το «διπλό» χάρις στην «χρυσή» αλλαγή του Γιάννη Χονδρογιάννη, τον Ιωακείμ Χιουσένι, ο οποίος μπήκε στο 55' και με τα δύο γρήγορα γκολ που έβαλε, «γύρισε» το παιχνίδι, ενώ ακολούθως τραυματίστηκε και βγήκε. Έτσι, οι «μπλε» έκαναν το «2 στα 2» και... φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αν μη τι άλλο, το ξεκίνημά τους είναι εξαιρετικό!

Από την πλευρά τους, οι Αυλιωτινοί αποδείχθηκαν... αυτόχειρες, αφού στο πρώτο ημίχρονο, μετά το 1-0, έχασαν πέναλτι. Το «συγκρότημα» του Γιάννη Γκαμπέτα φανέρωσε για μία ακόμη φορά πως έχει σοβαρές αμυντικές αδυναμίες, με συνέπεια να γνωρίσει τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες, ενώ θα πρέπει να επισημανθεί ότι τραυματίστηκε ο «κανονιέρης» της ομάδας, Γιώργος Κυριζάκης.

Στο Δημοτικό γήπεδο Αυλιωτών, έγινε ένα πολύ ωραίο ματς, με ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες. Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα: γκολ, πέναλτι, φάσεις και αποβολές. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με την χρονική τους σειρά...

Στο 25' ο Οδυσσέας απώλεσε πολύ μεγάλη τριπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, σε δύο διαδοχικές προσπάθειες του Γιώργου Κυριζάκη και σε μία του Γιώργου Μποζίκη, όμως και στις τρεις περιπτώσεις ο Τάσος Γαλάνης πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις. Ωστόσο, μερικά λεπτά αργότερα, στο 30', ο σύλλογος των Αυλιωτών κατάφερε «να βρει δίχτυα», με ένα εκπληκτικό βολέ του Γιάννη Παπανώτα, πολλά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στο 37' δόθηκε η δυνατότητα στους γηπεδούχους να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους, όταν ο διαιτητής Κώστας Τόμπρος έδειξε την άσπρη βούλα, σε μαρκάρισμα του Μανώλη Χανδρινού στον Κυριζάκη, μια απόφαση του ρέφερι, η οποία αμφισβητήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ο Θρακιώτης φορ, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον γκολκιπερ Γαλάνη. Έτσι, οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια, με τους Αυλιωτινούς να προηγούνται με 1-0.

Και περνάμε στο δεύτερο μέρος. Στο 55' ο Χονδρογιάννης είχε την έμπνευση να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Ιωακείμ Χιουσένι αντί του Μανώλη Χανδρινού. Η κίνηση αυτή του έμπειρου τεχνικού, έμελλε πολύ-πολύ σύντομα να αλλάξει το... σκηνικό του ντέρμπι, αφού ο νεοεισελθών ποδοσφαιριστής στο 60' με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1), ενώ στο 68' με πολύ όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 1-2 για την Ολυμπιάδα, φέρνοντας... τούμπα την αναμέτρηση! Τέσσερα λεπτά πιο μετά, δηλαδή στο 72', ο... λυτρωτής των Καρουσαδιτών τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή, ωστόσο η ολιγόλεπτη συμμετοχή του στο παιχνίδι, διαδραμάτισε κομβικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα!

Στο 75' η Ολυμπιάδα έμεινε με δέκα παίκτες, καθότι αποβλήθηκε ο Μάκης Τσέλιος, με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Και φτάνουμε στο 79', όπου ο Οδυσσέας ζήτησε πέναλτι, για ανατροπή του Γιώργου Κυριζάκη, το οποίος όμως δεν υποδείχθηκε από τον ρέφερι. Ο 25χρονος επιθετικός υπέστη εξάρθρωση ώμου και φυσικά αντικαταστάθηκε, ενώ εν συνεχεία διακομίστηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Κέρκυρας, ώστε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Στο 84' ήταν η σειρά της ομάδας των Αυλιωτών να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού την απευθείας κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Δημήτρης Ρίκος.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι σε επικοινωνία που είχαμε με ανθρώπους του γηπεδούχου σωματείου, μας εξέφρασαν τα παράπονά τους για τη διαιτησία του Τόμπρου, τόσο για την μη υπόδειξη του πέναλτι που έγινε στον Κυριζάκη στο 79ο λεπτό, όσο και για το γεγονός ότι ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων, όπως ισχυρίζονται.