07/10/2019

Το «2 στα 2» οι Παξοί, 1-0 τον Κάβο!

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας ΕΠΣ Κέρκυρας πανηγύρισε ο ΑΟ Παξών, που επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Κάβου με 1-0.

Στον αγώνα που διεξήχθη χθες Κυριακή (6/10) στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Τουρσουνίδη ήταν πολύ ανώτεροι του αντιπάλου τους, τους ακυρώθηκε κανονικότατο γκολ και είχαν δύο δοκάρια, ενώ σκόραραν προς το φινάλε της αναμέτρησης με τον νεαρό Σπύρο Ρούση, φτάνοντας έτσι απολύτως δίκαια στην κατάκτηση του «τριπόντου», που τους διατηρεί στο... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι του Παντελή Παπαδιώτη απογοήτευσαν σε ένα ακόμη παιχνίδι, φανερώνοντας αδυναμίες σε όλες τους τις γραμμές, κάτι για το οποίο την ευθύνη φέρει η Διοίκηση του Δημήτρη Κάντα, με τις πολύ άστοχες κινήσεις της! Ο Κάβος των πολλών «λεγεωνάριων» υπέστη άλλη μία οδυνηρή ήττα και βρίσκεται στον... πυθμένα της κατάταξης!

Στο 30' οι Παξινοί «βρήκαν δίχτυα» με τον Ελιάν Φασλία, ο οποίος σκόραρε από κανονική θέση, μετά από γύρισμα του Σπύρου Ρούση, όμως το τέρμα ακυρώθηκε εντελώς λανθασμένα ως οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 36', ο Φασλία «σημάδεψε» το κάθετο δοκάρι της εστίας του Κάβου. Έτσι, το πρώτο 45λεπτο έληξε 0-0.

Οι Παξοί συνέχισαν και στην επανάληψη να ασκούν ασφυκτική πίεση στα καρέ του Κάβου και στο 84' είχαν και δεύτερο κάθετο δοκάρι, τούτη την φορά σε μακρινό σουτ του Ανδρέα Αργυρού. Τελικά, η... λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 86', όταν ο Σπύρος Βλαχόπουλος βρήκε με πολύ μακρινή μπαλιά τον Σπύρο Ρούση, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-1.

Το ματς διαιτήτευσε ο Θωμάς Βλάσσης.

Να επισημανθεί ότι αυτή ήταν η δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες που οι Παξινοί «πήραν την ταυτότητα» του Κάβου, καθώς στις 22 Σεπτεμβρίου τον είχαν κερδίσει στο ίδιο γήπεδο με το επιβλητικό 0-3, πετώντας τον έξω από το Κύπελλο.