07/10/2019

Πρώτη ήττα για Θιναλιακό, 2-0 στην Κοζάνη

Από ήττα συνοδεύτηκε η πρώτη φετινή «επίσημη» έξοδος του Θιναλιακού από την Κέρκυρα, καθώς στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής, οι «πορτοκαλί» έχασαν στην Κοζάνη με 2-0 από την πρωτοπόρο του 4ου Ομίλου, ΑΕ Ποντίων Καραγιαννίων.

Το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά, καθώς η κερκυραϊκή ομάδα αντιμετώπισε έναν δυνατό αντίπαλο, που ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης. Η εμφάνιση του «συγκροτήματος» της Αχαράβης υπήρξε μέτρια και δέχθηκε ένα γκολ στις αρχές του αγώνα κι ένα στο τέλος του. Παρ' όλα αυτά, ο Θιναλιακός «άγγιξε» την ισοφάριση στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε δοκάρι.

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (6/10) στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο της Κοζάνης, οι Πόντιοι είχαν για ηγέτη τους τον Βασίλη Πάλλα, ο οποίος παραβίασε δύο φορές την εστία του Χρήστου Βορύλα, χαρίζοντας στην ομάδα του το πολύ σημαντικό «τρίποντο» στο ντέρμπι των νεοφώτιστων. Η ΑΕΠ έκανε, έτσι, το «3 στα 3» στις νίκες και πλέον απολαμβάνει την... μοναξιά της κορυφής στην βαθμολογία!

Οι Κοζανίτες άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό, με διαγώνιο σουτ του Πάλλα. Στο 20' οι Κερκυραίοι
λίγο έλειψε να φέρουν το ματς στα ίσια, όταν στο πλασέ του Κώστα Λούβρου μέσα από την περιοχή, η μπάλα «σταμάτησε» στην κάθετη δοκό της εστίας των γηπεδούχων. Έτσι, οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με την «Ένωση» να προηγείται με 1-0.

Στην ανάπαυλα, ο Κορομπόκης «φρέσκαρε» τους «πορτοκαλί», περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Χρήστο Αρμένη και Κλόντιαν Μπάρντι, ωστόσο αυτό δεν βοήθησε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους. Ο Αθηναίος τεχνικός «θυμήθηκε» μάλλον αργά να χρησιμοποιήσει δύο από τα πιο δυνατά και ποιοτικά του «χαρτιά»! Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ήρθε και η... χαριστική βολή από πλευράς ΑΕΠ Καραγιαννίων, αφού στο 92', μετά από εκτέλεση έμμεσου φάουλ, ο Πάλλας «έγραψε» το τελικό 2-0.

Κάπως έτσι, ο σύλλογος της βόρειας Κέρκυρας γνώρισε την πρώτη ήττα της ιστορίας του στο Πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, δεχόμενος και τα πρώτα του γκολ στην διοργάνωση.

«Άρχοντας» του αγώνα ήταν ο Θανάσης Μπαλάκας, με βοηθούς τους Παύλο Δουμτσή και Παντελή Πάνου, όλοι της ΕΠΣ Φλώρινας.

Η σύνθεση του Θιναλιακού: Βορύλας, Κροκίδης, Πουλημένος, Ματσοβίλα, Στεργίου (46' Κλ. Μπάρντι), Γραμμένος (46' Αρμένης), Κούδας, Ερ. Μπάρντι (82' Τσουκαλάς), Χατζηδημητρίου, Λούβρος, Χαρβαλιάς (87' Μουζακίτης).