06/10/2019

«Βαριά» ήττα (3-0) της Λευκίμμης στην Άρτα

Την πρώτη της ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα της Γ Εθνικής γνώρισε σήμερα Κυριακή (6/10) η ΑΕ Λευκίμμης, χάνοντας στην Άρτα από την τοπική Αναγέννηση με το «βαρύ» 3-0, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου.

Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας, το συγκρότημα των Σπύρου Κουλούρη και Σπύρου Παλαιοχωρίτη (ο δεύτερος δεν έχει δίπλωμα) δέχθηκε τρία γκολ από το 44΄λεπτό έως το 59ο.

Συγκεκριμένα, ενώ όλα έδειχναν ότι στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0, στο 44΄ μετά από προσπάθεια του Χεμπέγια από τα δεξιά και σέντρα, ο Μπότσαρης με κεφαλιά στη γωνία, άνοιξε το σκορ για τους Αρτινούς, κάνοντας το 1-0.

Μέχρι το χρονικό σημείο που επιτεύχθηκε το γκολ, οι δυο ομάδες έπαιζαν «ανοικτό» παιχνίδι δημιουργώντας έτσι ευκαιρίες ( Στο10'ο Χούσος, και στο31'ο Σιδηρόπουλος για τους γηπεδούχους, στο 18' και στο 32' ο Βαγγέλης Τσεβανέδης, για τους φιλοξενούμενους).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, το συγκρότημα του Τάσου Νταλάκα «καθάρισε» το παιχνίδι, χάρη σε ακόμη δύο τέρματα των Χούσου και Μπότσαρη. Συγκεκριμένα, στο 50' ο Σιδηρόπουλος (που βρισκόταν στον χώρο του κέντρου) έδωσε με κεφαλιά στον Μαργαρίτη, αυτός πέρασε κάθετα στον Μπότσαρη, που από πλάγια θέση σέντραρε και ο Χούσος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0.
Στο 59΄ο Μαργαρίτης με εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Μπότσαρη στο πρώτο δοκάρι και αυτός από κοντά με το κεφάλι «έγραψε» το 3-0.

Η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 57' με φάουλ του Τσεβανέδη, ενώ στο 62΄ ο Κώστας Κιπτίου από τα αριστερά εκτέλεσε φάουλ και ο Λάζαρος Κωστακιώτης που ήταν στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Χρήστος Γαστεράτος με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 76' η μπάλα στρώθηκε στον Κιπτίου, που με δυνατό σουτ «σημάδεψε» το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαϊωάννου. Τέλος, προς το τέλος του αγώνα, ο Χριστόδουλος Πανταζής έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της τιμής για την «βασίλισσα».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Χουλιάρας, έχοντας για βοηθούς τους Χρήστο Ντομάρη και Ζώη Νάστο, άπαντες της ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας.

Αναγέννηση Άρτας (Τάσος Νταλάκας): Παπαϊωάννου, Χεμπέγια, Γιαννούλης, Κραμπής, Παπαρούνης (76' Μπαλάφας), Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (64' Παπακίτσος Δ.), Χούσος, Σιδηρόπουλος, Μαργαρίτης (64' Νταλάκας), Μπότσαρης (79' Βασιλάκος)
ΑΕ Λευκίμμης (Σπύρος Κουλούρης - Σπύρος Παλαιοχωρίτης-): Λέτσο, Κωστακιώτης (81' Βασιλάκης), Ανυφαντής, Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Πανταζής, Κιπτίου, Βλάχος (72' Καμαρά), Ζαχαράκης (55' Κύρτζος), Τσεβανέδης, Γαστεράτος (66' Γιωτάκης)

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ