06/10/2019

Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Αστέρας Πετριτή - Όλυμπος

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α1' Κατηγορίας ανάμεσα στον Αστέρα Πετριτή και τον Όλυμπο, καθώς τα «συγκροτήματα» των Βασίλη Ξάνθη και Φίλιππου Τάντη αναδείχθηκαν ισόπαλα με σκορ 1-1.

Το αποτέλεσμα αφήνει πολύ ικανοποιημένη την ομάδα της Γαρίτσας, καθότι κατόρθωσε «να μείνει όρθια» μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα, παρόλο που στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ο αγώνας διεξήχθη χθες Σάββατο (5/10), στο Δημοτικό γήπεδο Πετριτή, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και με τους φιλοξενούμενους να έχουν αμυντικούς προσανατολισμούς, κυρίως από τη στιγμή που βρέθηκαν να παίζουν έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα.

Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό, από πλευράς Ολύμπου, ύστερα από σοβαρό αμυντικό λάθος του Αστέρα. Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Γαρδικιώτης πήγε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα Λευτέρη Πισσιάνη, όμως του την έκλεψε ο Χριστόφορος Φώτης, ο οποίος στη συνέχεια έκανε το 0-1. Αυτό ήταν το πρώτο επιθετικό γκολ του συλλόγου της Γαρίτσας στις φετινές επίσημες διοργανώσεις (Πρωτάθλημα και Κύπελλο). Στο 30' ο διαιτητής Πέτρος Νικόπουλος απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Αντώνη Ζώτο των Ολυμπίων. Το πρώτο 45λεπτο «έκλεισε» με την ομάδα της πόλης να προηγείται με 0-1.

Στην επανάληψη, οι Πετριτιώτες πίεσαν πολύ για την ισοφάριση, κάτι που το πέτυχαν στο 75': ο Χρήστος Γεωργοπάλης σέντραρε από τα αριστερά, ο πορτιέρο Σήφης Ζάχος «πιάστηκε στον ύπνο» και ο... συνήθης ύποπτος, Κώστας Μάμαλος, με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1), σκοράροντας για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Στο 85' επανήλθε η αριθμητική ισορροπία εντός του γηπέδου, καθώς ο Δημήτρης Ίσερης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή βλαστήμησε τα Θεία. Στο 90' οι γηπεδούχοι έφρασαν πολύ κοντά στην ολική ανατροπή, όταν ο Γιάννης Καλησπεράτης «έπιασε» την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ο Ζάχος αδράνησε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Να επισημανθεί ότι ο Τάντης βρέθηκε αντιμέτωπος με το σωματείο από το οποίο πριν από ένα χρόνο ξεκίνησε την προπονητική του σταδιοδρομία.