09/09/2019

«Φιλική» ήττα (1-0) της Λευκίμμης στην Παραμυθιά

Η ΑΕ Λευκίμμης γνώρισε την πρώτη της φιλική ήττα με 1-0 στον εκτός έδρας αγώνα προετοιμασίας που έδωσε κόντρα στο Σούλι Παραμυθιάς, που είναι επίσης σύλλογος της Γ΄ Εθνικής.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη χθες Κυριακή (8/9), στο Δημοτικό γήπεδο Παραμυθιάς, το τεχνικό δίδυμο της «βασίλισσας», Σπύρος Κουλούρης και Σπύρος Παλαιοχωρίτης (ο δεύτερος δεν είναι διπλωματούχος) είχε την ευκαιρία να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση της ομάδας και καθενός ποδοσφαιριστή ξεχωριστά, ενώ χρησιμοποιήθηκαν και ορισμένοι υπό δοκιμή παίκτες.

Σε γενικές γραμμές, έγινε ένα ωραίο παιχνίδι, με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν των πλευρών. Το γκολ που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 38ο λεπτό, όταν μετά από λάθος έξοδο του νεοαποκτηθέντα Ισπανού τερματοφύλακα της ΑΕΛ, Χαβιέ Καμάτσο, ο Καραμποϊκης των γηπεδούχων, σκόραρε με σουτ . Στο 50΄το «συγκρότημα» της Θεσπρωτίας λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από σέντρα-σουτ του Φάιτ η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Κερκυραίων.

Το... φιλμ του ματς:
7΄Σουτ του Ντόκου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Λευκίμμης
13΄Σουτ του Παπαρούνα άουτ.
27΄Χωρίς φάση στα τελευταία λεπτά.
33΄Σουτ του Ντόκου απο πλάγια θέση η μπάλα άουτ.
38΄Γκολ για την Παραμυθιά 1-0.
40΄ Ωραίο σουτ του Κύρτζου η μπάλα περνάει ελάχιστα απο το κάθετο δοκάρι άουτ.
45΄Ημίχρονο στην αναμέτρηση.
46΄Έναρξή β΄ημιχρόνου.
50΄ Σέντρα σουτ του Φαικ στο οριζόντιο δοκάρι, τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
52΄Εκτέλεση φάουλ του Τσεβανέδη η μπάλα πέρασε πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
60΄Διπλή ευκαιρία για την Παραμυθιά χωρίς όμως η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα.
65΄Μακρινό πλασέ του Παπαδόπουλου για το Σούλι η μπάλα ελάχιστα άουτ.
70΄Σουτ του Γεωργάκη μέσα απο την περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
85΄Έχει την κατοχή η Παραμυθιά χωρίς να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα τελευταία λεπτά.
87΄ Εκτέλεσε φάουλ το Σούλι έδιωξε σε κόρνερ ο κίπερ της ΑΕΛ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Ειρήνη Πίγγιου έχοντας για βοηθούς της τον Μιχάλη Κιάπε και την Μαρία Στόλη

Οι συνθέσεις ομάδων:
Σούλι Παραμυθιάς: Διάσιμος, Βασιλάκης, Μητσέλος, Γεωργάκης, Αναστασιάδης, Μώκος, Φαικ, Παπαρούνας, Ντόκος, Καραμποϊκης, Τάτσης.
Στον πάγκο ήταν οι: Διαμάντης, Μούτσιος, Κωσταμένας, Πατσιούρας, Τσούνης, Μπέλλος, Παπαδόπουλος, Παππάς, Πλατιάς.
Α.Ε. Λευκίμμης: Καμάτσο, Κωστακιώτης, Ράντος, Παπαδόπουλος ,Βλάχος, Βούλγαρης, Κυπτίου, Πανταζής, Ζαχαράκης, Τσεβανέδης, Κύρτζος.
Στον πάγκο ήταν οι: Κουλούρης, Βλάσσης, Γιωτάκης, Λέτσος, Χρυσικόπουλος, Κουλούρης Α., Ζερβός, Σαμοϊλης, Βάρελης.

Πηγή: Ιστοσελίδα THE BALL.GR