25/08/2019

Νίκη-πρόκριση (2-1) του Θιναλιακού επί της Ποταμιάς

Η Κυριακή 25 Αυγούστου 2019 είναι πλέον μια ιστορική ημερομηνία για τον Θιναλιακό, καθώς η κερκυραϊκή ομάδα όχι μόνο έδωσε τον πρώτο αγώνα της ιστορίας της στο Κύπελλο Ελλάδας, αλλά πέτυχε και την πρώτη νίκη της στη διοργάνωση!

Οι «πορτοκαλί» του Παναγιώτη Κορομπόκη επικράτησαν δύσκολα εντός έδρας του ΑΟ Ποταμιάς Καρπενησίου με 2-1 και πέρασαν στον επόμενο Γύρο, σε ένα ματς που ήταν νοκ-άουτ και στο οποίο αναμετρήθηκαν οι περσινοί Κυπελλούχοι των ΕΠΣ Κερκύρας και Ευρυτανίας αντίστοιχα.

Η επιτυχία του Θιναλιακού αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σπουδαιότητα, από το γεγονός ότι πρωτύτερα η ομάδα δεν είχε δώσει κάποιο φιλικό παιχνίδι στα πλαίσια της προετοιμασίας της.

Στο ματς που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό γήπεδο Θιναλίου, στην Αχαράβη, οι Κερκυραίοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του 90λέπτου και απώλεσαν αρκετές ευκαιρίες, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ταξίδεψε αυθημερόν στο «Νησί των Φαιάκων» και φάνηκε να είναι κουρασμένος.

Πάντως, ο ΑΟ Ποταμιάς ήταν εκείνος που είχε την πρώτη σημαντική στιγμή του αγώνα, στο 22ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Λέρη, ο τερματοφύλακας Χρήστος Βορύλας απέκρουσε ασθενώς και η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του.

Στο 30' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κώστας Λούβρος συνδυάστηκε ωραία με τον Γιώργο Αγόρα και ο δεύτερος με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το «συγκρότημα» του Καρπενησίου στο 56' κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Γεννιτσαρόπουλος με πλασέ ισοιφάρισε σε 1-1. Στο γκολ, πολύ μεγάλη ευθύνη φέρει ο πορτιέρο Βορύλας, που ξεγελάστηκε νομίζοντας πως η μπάλα θα έβγαινε άουτ.

Η... λύτρωση για την ομάδα του Κορομπόκη ήρθε στο 80', με σκόρερ τον «Κανιέμπα». Ο Εριόλ Μπάρντι σέντραρε από τα δεξιά, η άμυνα των φιλοξενουμένων αδράνησε και ο νεοεισελθών Νίκος Μουζακίτης «έγραψε» από κοντά το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στους «πορτοκαλί».

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Μάριος Σιντόρης, ο οποίος είχε για βοηθούς του τους Γιώργο Παπαλαζάρου και Γιάννη Ράπτη, άπαντες της ΕΠΣ Θεσπρωτίας.

Η σύνθεση του Θιναλιακού: Βορύλας, Κροκίδης, Γραμμένος, Ματσοβίλα, Πάκος, Χατζηδημητρίου, Κλ. Μπάρντι, Κούδας, Αγόρας, Λούβρος, Ερ. Μπάρντι. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Σαρηγιαννίδης, Μουζακίτης, Παουλίνης.

Τα αποτελέσματα του 1ου Γύρου της Α' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, στην 3η ζώνη:
(Σάββ<το 24 Αυγούστου 2019):
Τηλυκράτης Λευκάδας - ΑΟ Σελάνων Καρδίτσας 3-1
(Κυριακή 25 Αυγούστου 2019):
Θιναλιακός Αχαράβης - ΑΟ Ποταμιάς Καρπενησίου 2-1
Αταλάντη Φθιώτιδας - Μετέωρα Καλαμπάκας Τρικάλων 2-0
Ελασσόνα Λάρισας - Σούλι παραμυθιάς Θεσπρωτίας 4-2 στα πέναλτις (0-0 κανονικός αγώνας & παράταση)

• Ρεπορτάζ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ