10/06/2019

Νταμπλούχος στο Κ14 ο Ορφέας, «σκόρπισε» 4-0 τον ΠΑΟ Σφακιανάκης!

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, ο Ορφέας πήρε και το Πρωτάθλημα στην Προπαιδική Κατηγορία (Κ14), κάνοντας το νταμπλ.

Στον Μεγάλο Τελικό, που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (9/6) στο Επιχειρηματικό Κέντρο του Κανονιού (τέως ενωσιακό γήπεδο), η ομάδα του Σπύρου Βλάσση διέλυσε με 4-0 τον ΠΑΟ Σφακιανάκης, που έπαιζε μέσα στο «σπίτι» του και τον οποίο κοουτσάριζε ο Μίλαν Μάρισιτς. Ο Ορφέας ήταν ... καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι και τον τίτλο με... συνοπτικές διαδικασίες! Το σκορ άνοιξε στο 3ο λεπτό ο Βασίλης Μέξας και στο 15' ο Φίλιππος Φορτώσης διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων, ενώ στο 25' ο Κώστας Ντελής «έγραψε» το 0-3, που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου 35λέπτου.

Έχοντας αποδείξει στον ΠΑΟ Σφακιανακής ποιος είναι το... αφεντικό, ο Ορφέας μετά το τρίτο γκολ «κατέβασε ταχύτητα», προφανώς για να μην ταπεινώσει τον αντίπαλό του, ενώ στην επανάληψη (και συγκεκριμένα στο 52') ο Κώστας Ντελής πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Κώστας Τόμπρος. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι ο Ορφέας έφτασε στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος στην Κατηγορία Κ14, έχοντας μόνο νίκες, αφού στην κανονική περίοδο και στις Τελικές Φάσεις, έκανε το απίστευτο «15 στα 15»!

Ο ΠΑΟ Σφακιανάκης από την πλευρά του, έμεινε απλά με την... χαρά της συμμετοχής, παρότι στα Ημιτελικά είχε ευνοηθεί από την διαιτησία και παρόλο που ο Μεγάλος Τελικός διεξήχθη στην έδρα του, κατόπιν σκανδαλώδους απόφασης της Διοίκησης της ΕΠΣ Κέρκυρας. Η βοήθεια του κ. Γεώργιου Κουλόπουλου δεν έπιασε τόπο...

Όσον αφορά τον Μικρό Τελικό, ανάμεσα στον ΟΦΑΜ του Φώτη Βαρσάκη και τη Λευκίμμη του Μπάμπη Κοκκινίδη, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και στο κανονικό 70λεπτο έληξε ισόπαλος με σκορ 1-1. Το ματς οδηγήθηκε απευθείας στην διαδικασία των πέναλτις , όπου η ΑΕΛ επικράτησε με 5-4 και κατέλαβε την 3η θέση. Εδώ, σφύριξε ο Θωμάς Βλάσσης.

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (Κ14)