01/06/2019

Αλλοίωσε αποτέλεσμα στο Κ14 ο Δράμπαλος!

Την εφετινή ποδοσφαιρική περίοδο, η κερκυραϊκή διαιτησία τα πήγε... κατά διαόλου! Η κατάσταση ήταν τραγική, όχι μόνο στις ανδρικές διοργανώσεις της ΕΠΣΚ, αλλά και στις παιδικές! Τρομερά πράγματα...

Το τελευταίο κρούσμα, έλαβε χώρα στο γήπεδο του Αγίου Ματθαίου, την περασμένη Τετάρτη (29/5), στον επαναληπτικό αγώνα της Ημιτελικής Φάσης του Προπαιδικού Πρωταθλήματος (Κ14) ανάμεσα στον ΟΦΑΜ και τον ΠΑΟ Σφακιανάκης. Ο διαιτητής Βασίλης Δράμπαλος ήταν (κυριολεκτικά) εκτός τόπου και χρόνου, αδικώντας κατάφωρα την γηπεδούχο ομάδα, υποχρεώνοντάς την σε ήττα και σε αποκλεισμό.

Όπως, λοιπόν, μας κατήγγειλαν οι άνθρωποι του ΟΦΑΜ, στο πρώτο ημίχρονο, στην φάση που ο ΠΑΟ Σφακιανάκης προηγήθηκε με 0-1, ο 38χρονος ρέφερι δεν υπέδειξε οφθαλμοφανές επιθετικό φάουλ των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας. Το γκολ ήταν «κάλπικο»! Οι Αγιομαθίτες στη συνέχεια πίεσαν και ισοφάρισαν σε 1-1, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, ωστόσο ο Δράμπαλος έκανε τα... δικά του! Δεν υπέδειξε τα υπέρ των γηπεδούχων πάμπολλα φάουλ που έγιναν έξω από την ανντίπαλη περιοχή, στερτώντας τους τη δυνατότητα να γίνουν απειλητικοί και να κάνουν το 2-1, που θα τους χάριζε την πρόκριση. Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες! Και σαν να μην έφτανε αυτό, αλλά στην επανάληψη οι φλοξενούμενοι πέτυχαν δύο τέρματα.

Έτσι, με το «σπρώξιμο» της διαιτησίας, η νεοσύστατη και παντελώς άσημη ομάδα του ΠΑΟ Σφακιανάκης πήρε το «διπλό» με 1-3 και σε συνδυασμό με τη νίκη της και στο πρώτο παιχνίδι με 3-2, πήρε (μάλλον δίχως να της αξίζει) το... εισιτήριο για τον Μεγάλο Τελικό του Πρωταθλήματος Κ14, όπου θ' αντιμετωπίσει τον Ορφέα, την επόμενη Κυριακή (9/6).

Στο γήπεδο του Αγίου Ματθαίου, έγινε αλλοίωση αποτελέσματος και ο ΟΦΑΜ ακόμη «φωνάζει», καθότι αποκλείστηκε άδικα. Ο Βασίλης Δράμπαλος, για άλλη μία φορά εφέτος, τα έκανε... μπάχαλο, αφήνοντας με τρομερά παράπονα τα παιδάκια γυμνασιακής ηλικίας!

Ποια είναι η στάση της Διοίκησης της ΕΠΣ Κέρκυρας; Εξαιρετική! Οι Παναγιώτης Ποζίδης από το Κιλκίς και Γεώργιος Κουλόπουλος από τον Πύργο Ηλείας, σφυρίζουν... αδιάφορα! Τόσο στις ανδρικές ποδοσφαιρικές διοργανώσεις, όσο και στις παιδικές, υπάρχει πλήρης ανοργανωσιά, γελοίος προγραμματισμός και κάκιστη διαιτησία. Εύγε σας κύριοι...

(Θ' ακολουθήσει ρεπορτάζ με καταγγελτική ανάρτηση του Προέδρου των υποδομών του ΟΦΑΜ, Σπύρου Βρυώνη)