12/05/2019

Όνειρο ήταν και… πέταξε για την Κ19

Η ομάδα Κ19 του ΑΟΚ Κέρκυρα δεν κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο στο Πρωτάθλημα Νέων της Football League, καθώς ηττήθηκε στον Τελικό με σκορ 2-1 από την αντίστοιχη του Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Ο αγώνας διεξήχθη σήμερα Κυριακή (12/5), στο ουδέτερο γήπεδο Νεάπολης, στον Βόλο. Ο «Γηραιός», που ήταν τυπικά φιλοξενούμενος, προηγήθηκε 0-1 με τον Μακρή στο 8ο λεπτό, ενώ οι «Φαίακες» ισοφάρισαν με τον Νικήτα Τσάνη στο 16'. Ο Μακρής έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς στο 47ο λεπτό με 1-2, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Η απουσία του τιμωρημένου Κώστα Στεργίου, αποδείχθηκε κομβική για να χάσουν το ματς οι Κερκυραίοι, οι οποίοι για πρώτη φορά έλαβαν μέρος σε Τελικό.

«Άρχοντας» του παιχνιδιού ήταν ο Δημήτρης Θεοχάρης, έχοντας για βοηθούς του τους Παναγιώτη Σακκά και Αλέξανδρο Αναστασίου, με τέταρτο διαιτητή τον Θανάση Νικόπουλο, άπαντες της ΕΠΣ Θεσσαλίας. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Μπαμιόγλου, Παγκράτης, Κέντρος του ΑΟΚ και οι Μανακίτσας, Στόιος του Ηρακλή.

ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ Κ19 (Κώστας Χριστοφοράκης- Τάσος Μοναστηριώτης): Παγκράτης, Γκόγκος, Βλάχος, Γκίτσης, Πιτσόλης, Κέντρος, Παναγιωτίδης (88′ Αρμενιάκος), Τσάνης, Μπαμιόγλου, Γκασίδης (69′ Καρύδης), Φετεινίδης (83′ Μπουντάνι).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Κ19 (Μαργαρίτης Κεχαγιάς): Μαυροματίδης, Μανακίτσας, Κριτσιάνης, Φασουλάκος , Χατζηστογιάννης, Γιαννακόπουλος, Κυζιρίδης, Στόιος (91′ Ταουσάνης), Αβραμίδης (79′ Αποστόλου), Μακρής (83′ Μαγκούτης), Τζούτζιος (93′ Αναστασιάδης).