09/05/2019

Σώθηκε η Βολίδα, 4-3 τον Αυγερινό

Στα «μεγάλα σαλόνια» του κερκυραϊκού ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου παραμένει η Βολίδα Κάτω Γαρούνα, χάρις στην εντός έδρας επικράτησή της επί του Αυγερινού Βαλανειού με 4-3.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε χθες Τετάρτη (8/5), στο Δημοτικό γήπεδο Αγίου Μαατθαίου, για την Γ' Φάση των play out της Α1' Κατηγορίας. Το παιχνίδι δεν διεξήχθη στο «σπίτι» των «κιτρινόμαυρων», δηλαδή στο γήπεδο των Καστελλάνων Μέσης, διότι ο αγωνιστικός χώρος είναι παραμελημένος, απεριποίητος και ακατάλληλος προς χρήση.

Ο Αυγερινός προηγήθηκε με 0-1 στο 22ο λεπτό, με πλασέ του Γιάννη Καρκαμπούνα, ωστόσο μέσα σε ένα δίλεπτο η Βολίδα έφερε τα... πάνω-κάτω! Συγκεκριμένα, στο 26' ο Χριστόφρος Αρμενιάκος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας των φιλοξενουμένων και από κοντά ισιφάρισε σε 1-1, ενώ στο 28', μετά από σέντρα-σουτ του Κώστα Σκολαρίκη, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Άγγελου Τσουκαλά. Έγινε, έτσι, το 2-1 για το «συγκρότημα» του Κώστα Νέτη, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 42' οι γηπεδούχοι παραλίγο να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ύστερα από σουτ του Χριστόφορου Αρμενιάκου, η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκών του Άγγελου Τσουκαλά.

Και περνάμε στην επανάληψη. Στο 53' έγινε το 3-1 για την ομάδα του Κάτω Γαρούνα, όταν σε νέα αδράνεια της άμυνας του Αυγερινού, ο Αλέξανδρος Σουπιώνης «Ζήκος» έκανε το δυνατό πλασέ και... ταρακούνησε τα δίχτυα. Στο 68' ο Βαλεντίνο Ταμπάκο έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά κι «σέρβιρε» στον Χριστόφορο Αρμενιάκο, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Παρότι όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, εν τούτοις η ομάδα του Βαλανειού δεν απογοητεύτηκε και σκοράροντας εις διπλούν μέσα σε δύο λεπτά, κατάφερε να «ξαναμπεί» στο ματς! Στο 72' ο Στέφανος Λέσσης μείωσε σε 4-2 με δυνατό σουτ, ενώ στο 74' ο Γιάννης Καρκαμπούνας κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Γιάννης Κωστελέτος, κάνοντας το 4-3. Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, ώστε να γίνει και δεύτερος αγώνας, έπειτα από τέσσερις ημέρες. Ο Αυγερινός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κώστας Νικολάου.

Η ομάδα της βόρειας Κέρκυρας, μετά από αυτή την ήττα, υποβιβάζεται στην Α' Κατηγορία, στην οποία αγωνιζόταν και πέρυσι. Να σημειωθεί ότι ο προπονητής-παίκτης του Αυγερινού, Σπύρος Βλάχος, επέστρεψε από το εξωτερικό, όπου βρισκόταν για ιατρικές εξετάσεις και μάλιστα χθες έπαιξε ως αλλαγή.

Διαιτητής του ματς ήταν ο Πέτρος Νικόπουλος, βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Γεράσιμος Μιχαλάς και Γιάννης Σταμάτης.

ΒΟΛΙΔΑ ΚΑΤΩ ΓΑΡΟΥΝΑ (Κώστας Νέτης): Γκόγκας, Β. Ταμπάκο, Γ. Πάγκαλης, Χρ. Πάγκαλης, Τσιριγκάκης, Αλ. Σουπιώνης, Μακαντάνης, Γ. Σκολαρίκης, Κ. Σκολαρίκης, Αλ. Σουπιώνης «Ζήκος», Αρμενιάκος. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Σκορδίλης, Σπάτα.
ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ ΒΑΛΑΝΕΙΟΥ (Σπύρος Βλάχος): Τσουκαλάς, Διαμαντόπουλος, Νικολάου, Ασπιώτης, Κωστελέτος, Γιαννιώτης, Προβατάς, Μερκούρης, Καρκαμπούνας, Μαρτίνος, Λέσσης. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Μίχα, Σπ. Βλάχος.

• Ρεπορτάζ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ... Από το πρακτορείο ΟΠΑΠ "ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ", της Ελπινίκης Χονδρογιάννη. Βρίσκεται στο 3ο χιλιόμετρο της Εθνικής Λευκίμμης, θέση Τσάρου, απέναντι από το παλιό κατάστημα της Εθνικής Τράπεζας.
Τηλέφωνο: 26610-80426.

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ... Το Εμπόριο και επεξεργασία κρεάτων «ΖΑΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ». Παράδοση στην ποιότητα, άμεση εξυπηρέτηση και εξαιρετικές τιμές. Η επιχείρηση, σας περιμένει στο Τρίκλινο, πλησίον της διασταύρωσης για Κομπίτσι. Τηλέφωνο: 26610-52223.