22/04/2019

Ισόπαλοι 1-1 Αχιλλέας και Ολυμπιάδα

Στα πλαίσια της Α' Φάσης των μπαράζ παραμονής της Α1' Κατηγορίας, ο Αχιλλέας Νυμφών και η Ολυμπιάδα Καρουσάδων αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 και άφησαν... ανοιχτούς λογαριασμούς!

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (21/4), στο Δημοτικό γήπεδο Νυμφών, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η πρώτη πολύ μεγάλη φάση της αναμέτρησης, έγινε από πλευράς φιλοξενουμένων. Ήταν στο 12ο λεπτό, όταν ο Σταμάτης Κροκίδης βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα Αλέξη Λισγάρα, αλλά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοικάρι.

Τελικά, πέντε λεπτά αργότερα (στο 17'), το γκολ ήρθε από μεριάς Νυμφιωτών, με σκόρερ τον Μάριο Τσενεμπή. Στη συνέχεια, ο Αχιλλέας είχε αξιόλογες χαμένες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τους Φίλιππο Παναγιωτίδη και Κώστα Ρίζο, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 45' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιάννης Κουρσάρης της Ολυμπιάδας, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες.

Στην επανάληψη, οι Καρουσαδίτες έπαιξαν με θέληση και πείσμα, με αποτέλεσμα τα αριθμητικό τους μειονέκτημα να μφν φανεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 57' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισιφάριση, με ωραία γυριστή κεφαλιά του Γιάννη Μπαλαμπάνου, έπειτα από θαυμάσια σέντρα του Φάνη Φούκη.

Ακολούθως, οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές στιγμές για γκολ, με σπουδαιότερη εκείνη του νεοεισερχόμενου Βλασερού στο 90', από πλευράς Καρουσαδιτών.

Ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Αχιλλέας και η Ολυμπιάδα θα ξανασυναντηθούν στι ίδιο γήπεδο, μεθαύριο Μ. Τετάρτη (24/4), στις 17:00, με τους μεν γηπεδούχους να θέλουν νίκη ή ισοπαλία και τους δε φιλοξενούμενους να χρειάζονται μόνο νίκη.

Εξαιρετική ήταν η διαιτησία του Πέτρου Νικόπουλου, ο οποίος είχε για συνεργάτες τους Νίκο Βραδή και Γιάννη Σταμάτη.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΥΜΦΩΝ (Άκης Πανδής): Λισγάρας, Τσενεμπής, Μεταλληνός, Ριζος, Μπάρντι, Βουργίδης, Κεφαλληνός, Τζουρμανάς, Σγούρος, Παναγιωρίδης, Λαγοπάτης. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Μπάγιας, Μαρίτσας.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΑΡΟΥΣΑΔΩΝ (Στάθης Μπαντούνος): Καλούδης, Κουρσάρης, Χαλικιάς, Τσακαλίδης, Ψαρράς, Αθανασιάδης, Κροκίδης, Ρούσσος, Μπαλαμπάνος, Φούκης, Μερκούρης. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Βλασερός, Κομηνός.

• Ρεπορτάζ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΠΑΣΧΑ... Από την Ακαδημία Ποδοσφαίρου "Ρόμα". Εδώ, τα μικρά παιδιά διδάσκονται τα μυστικά της μπάλας, με μεθοδικό τρόπο. Η σχολή λειτουργεί από το 2013, ενώ διαθέτει τμήματα Μπαμπίνι, Προτζούνιορ, Τζούνιορ και Προπαίδων. Ιδρυτής, υπεύθυνος και προπονητής της "Ρόμα", είναι η παλιά μεγάλη δόξα του ελληνικού ποδοσφαίρου, Μανώλης Ροκίδης. Για πληροφορίες ή για εγγραφές, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καλέσουν στο 6944305764.

• ΣΑΣ ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ... Τα Καφεκοπτεία & espresso bars COFEE ISLAND. Στην Κέρκυρα, θα βρείτε δύο καταστήματα COFEE ISLAND: το ένα λειτουργεί στην Πολυχρονίου Κωνσταντά 1, στην Πλατεία Σαρόκου, ενώ το άλλο βρίσκεται στην Εθνικής Παλαιοκαστρίτσας 100, στο Σολάρι. Γίνεται delivery καθημερινά, από τις 7 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ και την Κυριακή από τις 7 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα, στα τηλέφωνα: 26610-46034 και 26610-24446.