22/04/2019

Σπουδαίο «διπλό» των Λιαπάδων στη Λευκίμμη!

Σημαντικό προβάδισμα για την παραμονή του στην Α1' τοπική Κατηγορία απέκτησε ο Αστέρας Λιαπάδων, έπειτα από την σπουδαία εκτός έδρας νίκη του επί του ΑΟ Κάβου με σκορ 2-1, σε αγώνα της Α' Φάσης των play out.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (21/4), στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, με το γήπεδο να είναι πολύ «βαρύ», εξαιτίας της βροχόπτωσης. Το παιχνίδι είχε απ' όλα (τρία γκολ, χαμένο πέναλτι, αποβολές και δοκάρι), είχε ένταση και σασπένς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά και διαμαρτυρίες της γηπεδούχου ομάδας προς τη διαιτησία!

Οι Λιαπαδίτες του Σάββα Σιδερόπουλου προηγήθηκαν στο σκορ στο 15ο λεπτό, με τέρμα του Γιώργου Καλαϊτζίδη, που έκανε το 0-1, όμως στην εκπνοή του ημιχρόνου (και συγκεκριμένα στο 43') ο Κάβος έφερε το ματς στα ίσια (1-1), με γολ του Έρβις (ή Γιώργου) Σάντα.

Και περνάμε στην επανάληψη, που επιφύλασσε συγκλονιστικό φινάλε και απρόσμενη εξέλιξη! Στο 84' ο Κάβος πέτυχε γκολ με τον Έρβις (ή Γιώργο) Σάντα, το οποίο ωστόσο δεν κατακυρώθηκε, καθότι ο λάινσμαν Τάσος Γραικός σήκωσε το σημαιάκι, υποδεικνύοντας οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι έγιναν έξαλλοι με τον Στρογγυλιάτη επόπτη και ο αγώνας διακόπηκε για περίπου τρία λεπτά, ενώ στις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε από τον αγωνιστικό χώρο ο τεχνικός της ομάδας, Σταμάτης Κουλούρης.

Όταν τα πνεύματα ηρέμισαν, η αναμέτρηση συνεχίστηκε και λίγα λεπτά αργότερα, στο 88', παρουσιάστηκε στον Κάβο η μοναδική ευκαιρία για να κάνει την ολική ανατροπή και να προηγηθεί με 2-1, όταν κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Μάριου Σάντα από τον Βασίλη Κατσαρό, ο οποίος αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Κώστα Τόμπρο και αποβληθήκε. Ωστόσο, η εφετινή... κατάρα των χαμένων πέναλτις εξακολουθεί να κατατρέχει τους γηπεδούχους, αφού από την άσπρη βούλα ο Παναγιώτης Μίαρης έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Σπύρου Αυλωνίτη.

Στο 90' η ομάδα της νότιας Κέρκυρας «φώναξε» για πέναλτι, θεωρώντας ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι αμυντικού του Αστέρα, αλλά ο Τόμπρος τούτη την φαορά δεν τους έδωσε την «εσχάτη των ποινών». Και σαν να μην έφτανε αυτό, στις καθυστερήσεις το «συγκρότημα» των Λιαπάδων, παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα, βγήκε τάχιστα στην αντεπίθεση, ο Γιώργος Μποζίκης πέρασε και τον τερματοφύλακα Δημήτρη Μακαντάνη κι «έγραψε» το 1-2 για τους φιλοξενούμενους.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες ξαναδίνουν... ραντεβού για την προσεχή Μ. Τετάρτη (24/4), ξανά στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, στις 17:00, όπου ο μεν Κάβος για να παραμείνει στην Α1' χρειάζεται μόνο νίκη, ενώ ο δε Αστέρας «βολεύεται» με νίκη ή και ισοπαλία.

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ... Το "DAILY CAFE", το πιο... in στέκι της πόλης, με τον ποιοτικότερο καφέ, γευστικότατα σνακς, με ούζο και τσίπουρο, καθώς και με εκλεκτούς μεζέδες. Το "DAILY CAFE", σας περιμένει στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας 33-37. Τηλέφωνο: 26610-42213.

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΠΑΣΧΑ... Από το κατάστημα Sport & Casual "ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ". Υποδήματα, αθλητικά και όχι μόνο, για όλες τις ηλικίες (ανδρικά, γυναικεία, παιδικά), αρίστης ποιότητας και σε εξαιρετικές τιμές.
Θα βρείτε το κατάστημα στην Γεωργίου Θεοτόκη 33, πλατεία Σαρόκο. Τηλέφωνο: 26610-20230