13/04/2019

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Νίκη στην παράταση ο Φαίακας, 23-21 τον ΓΑΣ Κιλκίς

Την πρώτη από τις δύο νίκες που απαιτούνται για την άνοδο στην Handball Premier, πέτυχε σήμερα Σάββατο (13/4), η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Φαίακα, καθώς επικράτησε εντός έδρας του ΓΑΣ Κιλκίς με 23-21, έπειτα από δυο παρατάσεις.

Το παιχνίδι, που διεξήχθη στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚ Κέρκυρας, είχε αρκετό πάθος και εντάσεις, με τις οι δύο ομάδες να δείχνουν πόσο πολύ θέλουν την άνοδο.

Από την αρχή του αγώνα το συγκρότημα του Νίκου Ριγανά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προβάδισμα ασφαλείας, συνεχώς παρά το γεγονός ότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα της τάξεως των τριών τερμάτων (7-4) και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με το υπερ τους 9-7. Από την άλλη πλευρά, ο ΓΑΣ Κιλκίς έχασε με κόκκινη-μπλε κάρτα τον Ιλερή λόγω αψιμαχίας.

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Κερκυραίοι προηγούνταν στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν συνέχεια σε... απόσταση αναπνοής. Στο 47ο λεπτό του αγώνα, ο Φαίακας βρέθηκε να έχει ξανά το προβάδισμα με τρία τέρματα διαφορά (16-13), όμως οι Κιλκισιώτες βρήκαν λύσεις και ισοφάρισαν. Το συγκρότημα του Γιάννη Λαζαρίδη , ακόμη και όταν βρέθηκε να χάνει και πάλι με τρία γκολ, πέντε λεπτά πριν τη λήξη (19-16), βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 19-19. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, που έληξε και αυτή ισόπαλη 20-20.

Στην δεύτερη παράταση, ο Φαίακας ήταν πιο αποτελεσματικός στον επιθετικό τομέα και έτσι έφτασε στην μεγάλη νίκη με 23-21, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών των play offs..

Να υπενθυμίσουμε πως χρειάζονται δύο νίκες για την άνοδο στην Handball Premier και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα του ΓΑΣ Κιλκίς, την επόμενη βδομάδα. Σε περίπτωση νίκης της ομάδας της Κέρκυρας θα πανηγυρίσει την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Σε αντίθετη περίπτωση, εάν δηλαδή γίνει το 1-1 τότε η σειρά θα επιστρέψει και πάλι στην έδρα του Φαίακα, εκεί που θα κριθεί και ο τελικός νικητής.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 7-4, 8-6, 9-7 (ημχ.) 10-10, 12-11, 14-13, 16-15, 19-16 19-19, (παράταση 20-20, 23-21)

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν

Δίλεπτα: 5-4,

Πέναλτι: 3/3-2/3

Κόκκινη-μπλε κάρτα: Ιλερής 29.11

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Κουλούρης, Βάγιας, Νάστος 1, Κατσακιώρης, Βίντοβιτς 4, Τζούκας, Τσόνας, Δελλής 3, Σκανδάλης, Ριγανάς, Κουτσικόπουλος 4, Πίτος 3, Κορακιανίτης 4, Οικονόμου 4, Γαλίτης, Πάλλας.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Τριανταφύλλου, Κοβλακάς, Βιολιτζής, Γιαβασίδης 2, Γρηγοριάδης 1, Δούγιας 5, Ιλερής 2, Κουσίδης 3, Μαυρόπουλος, Μέγκας 4, Σακαλής, Τοκατζόγλου Α. 3, Τοκατζόγλου Β., Πιστόλας 2, Φαχουρίδης Α., Φαχουρίδης

Να σημειωθεί ότι οι διαιτητές σημείωσαν στο Φύλλο Αγώνα τα εξής: «Α) ο αγώνας ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ. Β) ο αγώνας διεκόπη 2 φορές λόγω πτώσης του προστατευτικού κικλιδώματος από τους γηπεδούχους οπαδούς. Γ) Στο 29.11 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη και μπλε κάρτα λόγω εξίβρισης αντιπάλου «Σε γ..., Σε γ.... Το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε. Ο Αποβληθείς αθλητής για δική του προστασία λόγω μεγάλης έντασης στην κερκίδα μετά την αποβολή του δεν έκατσε απέναντι στην κερκίδα αλλά παρέμεινε μέχρι και το τέλος στο χώρο της γραμματείας. Δ) ο αγώνας διεκόπη 2 φορές επειδή οι οπαδοί των γηπεδούχων έφτυναν αντίπαλους αθλητές. Με τη συνδρομή της Αστυνομίας όλα εξελίχθηκαν ομαλά».

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ... Η ψησταριά "GEORGES", του Βασίλη Γραμμένου. Κοντά σας 31 χρόνια, με ολόφρεσκα ψητά κρέατα, κρέατα στη σούβλα και στη σχάρα, επίσης πίττες, σαλάτες, και φαγητά μαγειρευτά, τηγανητά ή στον φούρνο, καθώς και σούπα πατσά . Με απόλυτο σεβασμό στην ποιότητα και την εξυπηρέτηση, αλλά και με θαυμάσιες τιμές. Σας περιμένει στον εσωτερικό δρόμο του Κοντοκαλίου, ακριβώς απέναντι από την εκκλησία της Αγίας Τριάδας. Για delivery, επικοινωνήστε με το 26610-90788.

• ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΠΑΣΧΑ... Από το γραφείο Διοικητικών Υποθέσεων του ΑΝΤΩΝΗ ΣΠΑΤΟΥΛΑ. Αναλαμβάνει ανανέωση αδειών για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, καθώς και μεταβίβαση οχημάτων και κατάθεση πινακίδων. Βρίσκεται στην Αθανασίου Πολίτη 4, έναντι της παλιάς στάσης Γκίκα.Τηλέφωνο: 26610-30077.