13/03/2019

«Διπλό» σωτηρίας των Λιαπάδων στους Παξούς!

Πολύ σπουδαία κι εξαιρετικά σημαντική νίκη πέτυχε ο Αστέρας Λιαπάδων, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α1' Κατηγορία. Το «συγκρότημα» του Σάββα Σιδερόπουλου επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Παξών με 4-2, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής, το οποίο διεξήχθη σήμερα Τετάρτη (13/3).

Η επιτυχία των των Λιαπαδιτών αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία, τόσο από το γεγονός ότι κατόρθωσαν να «γυρίσουν» ένα ματς στο οποίο από νωρίς βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, όσο και από το ότι αγωνίστηκαν έχοντας τέσσερις βασικές ελλείψεις (Γκερέκος, Μποτίνι, Μεταλληνός, Σκολαρίκης).

Το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό, με εκτέλεση φάουλ του νεαρού Σπύρου Ρούση, έξω από την περιοχή, ενώ στο 20' ο Ελιάν Φασλία διπλασίασε τα τέρματα των Παξινών του Νούνο Κλάρο.

Από εκεί κι έπειτα, ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Αστέρα! Στο 31' ο Σωτήρης Μπάλλας μείωσε σε 2-1 και στο 41' ο Κώστας Κομπίλας ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο 65' ο Άκης Λέσι έκανε το 2-3, ενώ στο 80' ο Άλεξ Λευτεριώτης «εγραψε» το τελικό 2-4.

Η ομάδα των Λιαπάδων πήρε το... αίμα της πίσω, καθώς στην αναμέτρηση του Α' Γύρου (4η αγωνιστική) είχε χάσει στην έδρα της με 3-2 από τους Παξούς, επί των οποίων πλέον θα υπερτερεί σε περίπτωση μελλοντικής ισοβαθμίας.

Με αυτό το «τρίποντο», ο Αστέρας «ανάσανε» βαθμολογικά, αφού προσπέρασε την Ολυμπιάδα Καρουσάδων κι «έπιασε» τη Βολίδα στη 10η θέση της κατάταξης.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι διαιτητής του αγώνα ήταν ο Θωμάς Βλάσσης, ο οποίος για ακόμη μία φορά έκανε... κατάχρηση της κίτρινης κάρτας! Βοηθοί του διατέλεσαν οι Τάσος Γραικός και Ανδρέας Σερίφης.