10/03/2019

Στο Final Four οι Νέοι του ΑΟΚ, 1-0 τη Δόξα Δράμας!

Τη συμμετοχή της στο Final Four του Πρωταθλήματος Νέων της Foοtball League εξασφάλισε -και μαθηματικά πλέον- η ομάδα Κ19 του ΑΟΚ Κέρκυρα, έπειτα από τη σπουδαία εντός έδρας νίκη της επί της Δόξας Δράμας με σκορ 1-0, στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη Σήμερα Κυριακή (10/3), στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού, οι «Φαίακες» των Κώστα Χριστοφοράκη και Τάσου Μοναστηριώτη είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο κι ευτύχησαν να σκοράρουν στο 25ο λεπτό. Ύστερα από θαυμάσιο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών της κερκυραϊκής ομάδας από τα αριστερά, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Παναγιώτης Μπαμιόγλου, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0, που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη, οι «Μαυραετοί» μπήκαν δυνατά και στο πρώτο τέταρτο έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Μετά το 60' οι Κερκυραίοι ισορρόπησαν και μάλιστα στο φινάλε θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Με αυτό το «τρίποντο», ο ΑΟΚ διατηρήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από τον πρωτοπόρο Ηρακλή, έχοντας ως απολογισμό οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κώστας Γιούργας, έχοντας για βοηθούς τους Γιάννη Μίχο και Νίκο Μίαρη, άπαντες της ΕΠΣ Κέρκυρας.

ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ Κ19: Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Πιτσόλης, Γκίτσης, Κέντρος, Παναγιωτίδης, Στεργίου (70' Χάτζης), Μπαμιόγλου, Καρύδης (55' Μπουντάνι), Ινάσιο (81' Γκασίδης).
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Κ19: Βεζυρίδης, Παπαγεωργίου, Γαλόπουλος, Παπαδόπουλος, Χατζηδημητρίου, Πετρίδης, Τάσιος, Παπαϊωάννου, Πουλάς, Ρούτσης, Κέντογλου.

Σημείωση: Το CORFUCORNER.GR δεν θα κάνει φωτογραφικό αφιέρωμα στο παραπάνω παιχνίδι, λόγω του πρωτοφανούς, αντικανονικού και αντιδεοντολογικού αποκλεισμού της ιστοσελίδας μας από το Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΚ, έπειτα από απόφαση του κ. Ιωάννη Σφακιανάκη (εκ των μισθωτών του γηπέδου), γεγονός που παρεμποδίζει την προβολή των αγωνιστικών δραστηριοτήτων των κερκυραϊκών σωματείων.