09/03/2019

Προβάδισμα πρόκρισης ο Κρόνος, 1-0 τον Θιναλιακό

Το... πάνω χέρι για την πρόκριση στον Τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κέρκυρας απέκτησε ο Κρόνος Αργυράδων, ύστερα από την πανεύκολη εντός έδρας νίκη του επί του θιναλιακού Αχαράβης με 1-0, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την Ημιτελική Φάση.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο (9/3), στο δημοτικό γήπεδο Περιβολίου, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τα «συγκροτήματα» των Γιάννη Χονδρογιάννη και Πάνου Κορομπόκη (που είχαν ελλείψεις) ισόπαλα χωρίς τέρματα. Οι Αργυραδίτες είχαν την καθολική υπεροχή κι έπαιξαν σαν την... γάτα με το ποντίκι τους «πορτοκαλί», οι οποίοι αδυνατούσαν να περάσουν τη μεσαία γραμμή. Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες με τους Τίχομιρ Κάνεφ, Νίκο Κονισπολιάτη και Δημήτρη Κοιλιάρα, όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα, σημειώθηκε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό. Έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη των παικτών των «μπλε», που ξεκίνησε από την άμυνα, ο Δημήτρης Κοιλιάρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τίχομιρ Κάνεφ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σπύρου Σόκαλη, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κρόνος συνέχισε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς. Στο 55' ο διαιτητής δεν υπέδειξε πέναλτι υπέρ της ομάδας των Αργυράδων, σε τράβηγμα επάνω στον Κάνεφ από πίσω, ενώ στο 69' οι γηπεδούχοι έφτασαν μία... ανάσα από τον διπλασιασμό των τερμάτων τους, όταν σε δυνατό σουτ του Κοιλιάρα έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Θιναλιακού, ο Κονισπολιάτης πήρε το «ριμπάουντ» κα σούταρε, με τον τερματοφύλακα Σόκαλη να αποκρούει σωτήρια.

Η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή που είχαν οι φιλοξενούμενοι σ' ολόκληρο το ματς, καταγράφηκε στο 71', όταν ο Θανάσης Παπαρούνας βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά ο γκολκίπερ Θωμάς Τριαντάφυλλος αποσόβησε την ισοφάριση. Θα πρέπει πάντως να επισημανθεί ότι στο ξεκίνημα της φάσης προηγήθηκε επιθετικό φάουλ επάνω στον Κώστα Γραικό, που όμως δεν υποδείχθηκε από τον ρέφερι.

Στο 76' ο Αλέξανδρος Κατσιαμήτας πέτυχε κανονικό γκολ για λογαριασμό των Αργυραδιτών, ωστόσο ο διαιτητής το ακύρωσε, άγνωστο για ποιο λόγο. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι «μπλε» έχασαν ευκαιρίες με τους Κώστα Χαρτσιά, Τίχομιρ Κάνεφ, Δημήτρη Κοιλιάρα και Αλέξανδρο Μουζακίτη.

Ο Κρόνος πραγματοποίησε ολοκληρωτική εμφάνιση, νίκησε κατά κράτος τον αντίπαλό του και αδικείται κατάφωρα από το «φτωχό» 1-0. Από την άλλη πλευρά, ο Θιναλιακός παρουσίασε μια πλήρως απογοητευτική εικόνα, η παρουσία του μέσα στον αγωνιστικό χώρο υπήρξε... τυπική κα σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησε την πρωτιά του στη βαθμολογία της Α1' Κατηγορίας.

Η ομάδα του Χονδρογιάννη πέτυχε την 5η εφετινή νίκη της στο Κύπελλο, σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ εκείνη του Κορομπόκη γνώρισε τη δεύτερη εφετινή ήττα της, έπειτα από εκείνη από τον ΟΦΑΜ, στο Πρωτάθλημα, με το ίδιο σκορ.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι στο πρώτο ημίχρονο, σε μια εναέρια διεκδίκηση της μπάλας, ο πρώτος σκόρερ του Θιναλιακού, Λουτσιάν Μπουρντουζάν, έπεσε άτσαλα στο έδαφος και χτύπησε στο χέρι, γι' αυτό κι έγινε αναγκαστική αλλαγή (στην θέση του πέρασε ο Γρηγόρης Χανδρινός). Μετά από προτροπή του ιατρού αγώνα, Σπύρου Δαφνή, ο Ρουμάνος επιθετικός μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο, προκειμένου να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Κώστας Γιούργας, ο οποίος άφησε με παράπονα την ομάδα των Αργυράδων. Βοηθοί του διατέλεσαν οι Γιάννης Μίχος και Νίκος Βραδής.

Οι συνθέσεις ομάδων:
Κρόνος Αργυράδων (Γιάννης Χονδρογιάννης): Τριαντάφυλλος, Πουλημένος, Ανυφαντής, Γραικός, Αχείμαστος, Κόλλινς, Χατζηδημητρίου, Κοιλιάρας, Κονισπολιάτης, Κάνεφ, Χαρτσιάς. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Κατσιαμήτας, Σπαχίου, Ντερτιλής, Μουζακίτης.
Θιναλιακός Αχαράβης ( Πάνος Κορομπόκης): Σόκαλης, Πάκος, Ματσοβίλα. Λυκόκας, Ντακούρ, Κ. Γραμμένος, Παπαρούνας, Π. Γραμμένος, Αγόρας, Κλ.Μπάρντι, Μπουρντουζάν. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Χανδρινός, Ερ. Μπάρντι, Βιτουλαδίτης.

* Ο επαναληπτικός αγώνας έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 27 Μαρτίου, στις 15:30, στο Δημοτικό γήπεδο Θιναλίου, στην Αχαράβη.