05/03/2019

Ακάθεκτος ο Όλυμπος, 2-1 τις Μπενίτσες

Ο Όλυμπος νίκησε με 2-1 τον ΑΠΣ Μπενιτσών κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου της Α' Κατηγορίας και τον απευθείας προβιβασμό στην Α1'.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (2/3), στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού, που αποτελεί κοινή έδρα των δύο σωματείων, με την ομάδα της Γαρίτσας να είναι τυπικά γηπεδούχος.

Οι Ολύμπιοι του Θανάση Μαρτίνου προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με γκολ του Κώστα Δημητριάδη, ύστερα από ασίστ του Φάνη Τζήλιου. Το 1-0 αποτέλεσε το σκορ του ημιχρόνου. Το 2-0 έγινε στο 50', με σκόρερ τον Πάρη Σουρδή, έπειτα από μπαλιά του Κώστα Δημητριάδη. Στο 65' οι Μπενιτσιώτες του Σπύρου Γιαννούλη μείωσαν σε 2-1 με τον Αλέξανδρο Τράνακα.

Οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια: στο 21' με τον Φάνη Τζήλιο και στο 62' με τον Θωμά Καραμάνο.

Διαιτητής του ματς ήταν ο Θωμάς Βλάσσης.

Ο Όλυμπος διατηρήθηκε στο... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, στο +7 από τη 2η θέση, παραμένοντας αήττητος, αφού ο απολογισμός του είναι 16 νίκες και 5 ισοπαλίες.

Σημείωση: Το CORFUCORNER.GR δεν θα κάνει φωτογραφικό αφιέρωμα στο παραπάνω παιχνίδι, λόγω του πρωτοφανούς, αντικανονικού και αντιδεοντολογικού αποκλεισμού της ιστοσελίδας μας από το Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΚ, έπειτα από απόφαση του κ. Ιωάννη Σφακιανάκη (εκ των μισθωτών του γηπέδου), γεγονός που παρεμποδίζει την προβολή των αγωνιστικών δραστηριοτήτων των κερκυραϊκών σωματείων.