19/02/2019

Μεγάλη νίκη του Βαλανειού επί των Αυλιωτών

Την τρίτη νίκη του στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές της Α1' Κατηγορίας πανηγύρισε ο Αυγερινός Βαλανειού, που επικράτησε εντός έδρας του Οδυσσέα Αυλιωτών με 2-1, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής.

Το «συγκρότημα» του Γρηγόρη Τσιτούρα κατέκτησε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, που του δίνει... οξυγόνο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια» του τοπικού ποδοσφαίρου.

Ο αγώνας έγινε την Κυριακή (17/2), στο Δημοτικό γήπεδο Καρουσάδων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με σκόρερ τον έμπειρο Στέφανο Λέσση, που πέτυχε το πρώτο του γκολ μετά την πρόσφατη επιστροφή του στον Αυγερινό. Με το 1-0 έκλεισε το πρώτο μέρος.

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, οι Αυλιωτινοί του Γιάννη Γκαμπέτα έφτασαν στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, σε χέρι του Σπύρου Βλάχου, στο οποίο ευστόχησε ο Γιώργος Κυριζάκης, κάνοντας το 1-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80', όταν ο Άκης Βιτουλαδίτης «έγραψε» το 2-1. Χαρίζοντας το υπερπολύτιμο «τρίποντο» στην ομάδα του Βαλανειού.

Η διαιτησία του Δημήτρη Κάντα, υπήρξε εξαιρετική.

Να σημειωθεί πως μόλις τελείωσε το ματς, ο επιθετικός του Οδυσσέα Αυλιωτών, Σταύρος Γεωργίου, διακομίστηκε στο Νοσοκομείο, έχοντας υποστεί διάσειση. (Θα ακολουθήσει σχετικό ρεπορτάζ μας).

Τέλος, να επισημάνουμε ότι ο Κυριζάκης έφτασε τα 21 γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα της Α1'. Ο Θρακιώτης φορ βρίσκεται στη 2η θέση του πίνακα των «κανονιέρηδων», παρέα με τον Άκη Χαρβαλιά του ΟΦΑΜ, ενώ προπορεύεται ο Κώστας Μάμαλος του Αστέρα Πετριτή, που έχει σκοράρει 22 φορές.