06/02/2019

Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς Λευκίμμη και Θιναλιακός!

Η ΑΕ Λευκίμμης και ο Θιναλιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στα Προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κέρκυρας.

Στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίιμης, έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο και τα «συγκροτήματα» των Ρομπέρτο Μπολάνο και Παναγιώτη Κορομπόκη να αφήνουν... ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς, που θα πραγματοποιεί στην Αχαράβη.

Ο αγώνας διεξήχθη σε... δύο δόσεις! Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου, ο Θιναλιακός είχε χάσει την τεράστια ευκαιρία στο 5ο λεπτό για να προηγηθεί στο σκορ, όταν κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Θανάσης Παπαρούνας, στέλνοντας τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στο 33' ήταν η σειρά της ΑΕΛ να βρεθεί πολύ κοντά στο γκολ, με τον Μάριο Σελμανάι να πιάνει την κεφαλιά από επίκαιρη θέση, στέλνοντας τη μπάλα επάνω στον τερματοφύλακα, που τότε ήταν ο Γιώργος Αργυρός. Ο διαιτητής Σπύρος Κολυτάς είχε διακόψει το ματς στο 37ο λεπτό, λόγω της έντονης κακοκαιρίας.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε σήμερα Τετάρτη (6/2), από το 38ο λεπτό και με διαιτητή τον Βασίλη Δράμπαλο. Στο 40' ο Κώστας Λίμα, με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ, έδωσε το προβάδισμα στους Λευκιμμιώτες, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 72ο λεπτό, η ΑΕΛ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της, καθώς στο δυνατό σουτ του Χρήστου Γαστεράτου, η μπάλα προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Σπύρου Σόκαλη. Και αντί για το 2-0, έγινε το 1-1. Ήταν στο 73ο λεπτό, όταν έπειτα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Κλόντιαν Μπάρντι, ο νεοαποκτηθείς νεαρός Κώστας Γραμμένος, που είχε περάσει ως αλλαγή με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσια, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του.

Πλέον, οι δύο αντίπαλοι θα λύσουν τις... διαφορές τους στον επαναληπτικό αγώνα που θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Θιναλίου, με φόντο το... εισιτήριο της πρόκρισης στα Ημιτελικά της διοργάνωσης.

Βοηθοί του Βασίλη Δράμπαλου ήταν οι Γεράσιμος Μιχαλάς και Γιάννης Μίχος.

ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Ρομπέρτο Μπολάνο): Κουράκης, Στέρεφ, Μικρούλης, Απ. Παπαδόπουλος, Δ. Παπαδόπουλος, Κιοσσές, Γαστεράτος, Κάντας, Καμαρά, Τσόφλιος, Λίμα. Βς αλλαγή έπαιξαν οι: Κυπτίου, Λεπενιώτης, Θεοδωράκης, Σελμανάι.
ΘΙΝΑΛΙΑΚΟΣ ΑΧΑΡΑΒΗΣ (Παναγιώτης Κορομπόκης): Σόκαλης, Κροκίδης, Ματσοβίλα, Πάκος, Κλ. Μπάρντι, Ερ. Μπάρντι, Κούδας, Κριεζής (βγήκε λόγω τραυματισμού στο 75'), Παπαρούνας, Καρακίζης, Αρμένης. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Μπουρντουζάν, Βιτουλαδίτης, Κ. Γραμμένος, Λυκόκας.

Ρεπορτάζ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ