05/02/2019

Ο Οδυσσέας «πλήγωσε» τον Αχιλλέα!

Ο Οδυσσέας Αυλιωτών πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Αχιλλέα Νυμφών με 3-1, για το Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας.

Το ντέρμπι του βορρά πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (3/2), στο Δημοτικό γήπεδο Νυμφών και τα είχε όλα: τέσσερα γκολ, μία αποβολή, ένα χαμένο πέναλτι κι ένα δοκάρι. Και με την... ιστορία του αγώνα να γράφεται στο τελευταίο 20λεπτο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ, με τους Νυμφιώτες του Άκη Πανδή να χάνουν ευκαιρίες με τους Γιώργο Μπάγια και Φίλιππο Παναγιωτίδη, ενώ στις αρχές της επανάληψης απείλησαν με τον Κώστα Βουργίδη. Στο 60' οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Φίλιππος Παναγιωτίδης «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Οδυσσέα.

Τελικά, οι Αυλιωτινοί του Γιάννη Γκαμπέτα ήταν εκείνοι που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, στο 73ο λεπτό, με τον Νεκτάριο Σωτηρόπουλο να κάνει το 0-1.

Ο Αχιλλέας βγήκε μπροστά για να «απαντήσει», αφήνοντας όμως κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των Αυλιωτών, που στο 76' κέρδισε πέναλτι, όταν ο Γιώργος Κυριζάκης (που έκανε την επανεμφάνισή του έπειτα από τιμωρία δύο αγωνιστικών) μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και -όντας σε προφανή θέση για γκολ- ανατράπηκε από τον Τάσο Κομνηνό. Ο διαιτητής Κώστας Τόμπρος έδειξε την άσπρη βούλα, αποβάλλοντας με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κομνηνό. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Στάθης Παουλίνης, ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Αλέξη Λισγάρα.

Εδώ να ανοίξουμε μία παρένθεση και να αναφέρουμε ότι ο Παουλίνης είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής των Αυλιωτινών, δημιουργώντας προβλήματα στην ομάδα. Εκτιμάται πως το καλοκαίρι, ειδικά εάν ο Γκαμπέτας ανανεώσει τη συνεργασία του με το σωματείο, ο συγκεκριμένος παίκτης θα... πάρει πόδι από τον Οδυσσέα!

Στο 81ο λεπτό, ήρθε το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων, με σκόρερ τον Δημήτρη Τσουκαλά, ενώ στο 85' ο Γιώργος Κυριζάκης «έγραψε» το 0-3, σκοράροντας για 15η φορά στο φετινό Πρωτάθλημα. Ο Αχιλλέας στο 90‘ μείωσε σε 1-3, με το 13ο φετινό γκολ του Γιώργου Μπάγια.

Να αναφέρουμε, τέλος, ότι η ομάδα των Αυλιωτών αφιέρωσε τη νίκη της στον γιο γνωστού παράγοντα του χωριού, που υποβλήθηκε σε πολύ σοβαρή χειρουργική επέμβαση.