04/02/2019

Παλικαρίσια νίκη ο ΟΦΑΜ, 1-0 τον Θιναλιακό!

Το Πρωτάθλημα της Α1' Κατηγορίας πήρε... φωτιά, μετά τη σπουδαία εντός έδρας επικράτηση του ΟΦΑΜ επί του (μέχρι πρότινος πρωτοπόρου) Θιναλιακού με σκορ 1-0, στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (3/2), στο Δημοτικό γήπεδο του Αγίου Ματθαίου, με το «συγκρότημα» του Φίλιππου Τάντη να παίρνει μια μεγάλη και παλικαρίσια νίκη, αφού για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο. Οι Αγιομαθίτες «έσπασαν» το φετινό αήττητο του Θιναλιακού,, ενώ αποτελούν τη μοναδίκή ομάδα που δεν έχασε από τους «πορτοκαλί», κόβωντάς τους 5 βαθμούς, καθώς στην αναμέτρηση του Α' Γύρου ο ΟΦΑΜ είχε φέρει 0-0 στην Αχαράβη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν ορισμένες καλές στιγμές για να σκοράρουν, ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, Γιώργος Αργυρός , «δήλωσε παρών» όποτε χρειάστηκε.

Στο 45ο λεπτό, είχαμε την αποβολή για τον ΟΦΑΜ, όταν ο γκολκίπερ Θρασύβουλος Καποδίστριας ανέτρεψε έξω από τη μεγάλη περιοχή τον Κλόντιαν Μπάρντι του Θιναλιακού. Ο διαιτητής Πέτρος Νικόπουλος έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον πορτιέρο της γηπεδούχου ομάδας, θεωρώντας ότι ο Παπαρούνας ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Η απόφαση του Λευκιμμιώτη ρέφερι μάλλον ήταν αυστηρή, διότι η μπάλα έφευγε προς τα πλάγια, άρα θα μπορούσε να βγάλει απλά κίτρινη στον Καποδίστρια.

Έπειτα από αυτή την εξέλιξη, οι Αγιομαθίτες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, με τον τεχνικό τους, Φίλιππο Τάντη, να «θυσιάζει» τον Βιτάλι Οκόνκο και να περνάει ως αλλαγή τον 16χρονο Λευτέρη Σπαταλά (που ήταν ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας), ούτως ώστε να καθίσει στα γκολπόστ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, όμως το έκαναν με ανορθόδοξο τρόπο, αφού επιδίωκαν με βαθιές μπαλιές και γιόμες να απειλήσουν την εστία του Σπαταλά, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε όσες περιπτώσεις επενέβη.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 73ο λεπτό, όταν ο Γιάννης Γωνιάδης, με ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος του Αργυρού, κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια, η ομάδα της Αχαράβης θέλησε να «απαντήσει», δίχως ωστόσο να το καταφέρει, ενώ στο 82' απώλεσε μια σημαντική ευκαιρία, με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να διώχνουν τη μπάλα πάνω στην γραμμή της εστίας.

Ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα, η κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1', διαφοροποιήθηκε πλήρως! Στην 1η θέση πέρασε ο Αστέρας Πετριτή, με 44 βαθμούς, ενώ ακολουθούν με 43 οι ΟΦΑΜ και ΘΙναλιακός, αλλά με τους Αγιομαθίτες να υπερτερούν στην ισοβαθμία. Να επισημάνουμε, βέβαια, ότι το «συγκρότημα» της Αχαράβης έχει ένα ματς λιγότερο, εντός έδρας με τους Παξούς, που είχε αναβληθεί την 11η αγωνιστική.

Βοηθοί του διαιτητή Πέτρου Νικόπουλου, διατέλεσαν οι Θεοχάρης Σκορδίλης και Νίκος Βραδής.

Οι συνθέσεις τρων ομάδων:
ΟΦΑΜ (Φίλιππος Τάντης): Θρ. Καποδίστριας, Κονόμι, Χρ. Γραμμένος, Τσορμπατζίδης, Τσιάβος, Χαρβαλιάς, Οκόνκο, Αμπατζίδης, Γωνιάδης, Πανταζής, Ν. Κουλούρης. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Κ. Ανδριώτης, Σπαταλάς, Λειβαδιώτης.
ΘΙΝΑΛΙΑΚΟΣ ΑΧΑΡΑΒΗΣ (Παναγιώτης Κορομπόκης): Αργυρός, Αρμένης, Βιτουλαδίτης, Κροκίδης, Ματσοβίλα, Π. Γραμμένος, Κούδας, Κλ. Μπάρντι, Παπαρούνας, Κριεζής, Μπουρντουζάν. Ως αλλαγή έπαιξαν οι: Ερ. Μπάρντι, Πάκος, Κ. Γραμμένος.

• Ρεπορτάζ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ