09/01/2019

«Επεισοδιακό» 6-0 του ΟΦΑΜ επί των Νυμφών!

Με πολύ... άγριες διαθέσεις μπήκε στο 2019 ο ΟΦΑΜ, ο οποίος, σε ένα επεισοδιακό ματς, συνέτριψε εντός έδρας τον Αχιλλέα Νυμφών με 6-0, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Α1' Κατηγορίας.

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης, ήταν το γεγονός ότι στο 31ο λεπτό (όπου το σκορ ήταν στο 1-0), οι Νυμφιώτες είχαν δύο αποβολές κι έμειναν με εννέα παίκτες!

Το παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή (6/1), στο Δημοτικό γήπεδο Αγίου Ματθαίου, με τους γηπεδούχους του Φίλιππου Τάντη να αποκτούν το προβάδισμα στο 20' με τον Χριστόδουλο Γραμμένο.

Και φτάνουμε στο 31', οπότε ο ανίκανος διαιτητής, Νικόδημος Καββαδίας, απέβαλλε δύο ποδοσφαιριστές της φιλοξενούμενης ομάδας και συγκεκριμένα τον Γρηγόρη Μεταλληνό (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) και τον Αρσένη Βοντετσιάνο (με απευθείας κόκκινη). Οι Νυμφιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τις αποφάσεις του Αργυραδίτη ρέφερι και ο αγώνας διεκόπη για περίπου ένα δεκάλεπτο, με τον Καββαδία να αποβάλλει από τον πάγκο του Αχιλλέα τον προπονητή, Άκη Πανδή, τον βοηθό προπονητή, Δημήτρη Κούδα και τον έφορο του σωματείου, Νίκο Μωραϊτη!

Από ‘κει και μετά, το ματς έγινε... τυπική διαδικασία για τους Αγιομαθίτες! Στο 40' ο Άκης Χαρβαλιάς διπλασίασε τα γκολ του ΟΦΑΜ και στο 43' ο Γιάννης Γωνιάδης «έγραψε» το 3-0, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμη τρία τέρματα. Στο 55' και στο 65' ο Άκης Χαρβαλιάς ανέβασε τον δείκτη στο 5-0, κάνοντας χατ-τρικ, ενώ στο 80' ο Χριστόδουλος Πανταζής διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Η ομάδα των Νυμφών έχει φρικτά παράπονα από τη διαιτησία του Καββαδία.

Να επισημάνουμε, τέλος, ότι ο Χαρβαλιάς, με τα τρία γκολ που έβαλε, έφτασε τα 15 και πέρασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Α1' Κατηγορίας, αφήνοντας δεύτερο τον Γιώργο Κυριζάκη του Οδυσσέα Αυλιωτών, που έχει πετύχει 14 τέρματα.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΤΟ 2019: Αθλητικό Κέντρο «ΒΛΑΣΣΗ» και Ακαδημία Ποδοσφαίρου Α.Γ.Σ. ΟΡΦΕΑΣ. Διαθέτει γήπεδα 6Χ6, 8Χ8 και 11Χ11, καθώς και Ακαδημία για ηλικίες από 5 έως 16 ετών. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 26610-46792 & 6932871892.

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ: PET-SHOP "ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ". Διαθέτει ποιοτικές τροφές για σκύλους και γάτες, αξεσουάρ και ρουχαλάκια, χρυσόψαρα, τροπικά ψάρια και ενυδρεία.
Βρίσκεται στο Τρίκλινο. Τηλέφωνο: 26610-52766.