03/12/2018

«Λύτρωση» με Τουράμ για ΑΟΚ Κέρκυρα!

Με γκολ του Ροζέριο Τουράμ στο 81ο λεπτό, ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του ΑΟ Χανιά Κισσαμικού, νικώντας τον με 1-0, στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (2/12), στο Εθνικό Στάδιο του «Νησιού των Φαιάκων», για την 7η αγωνιστική της Football League.

Το «συγκρότημα» του Δημήτρη Σπανού έκανε μια άσχημη εμφάνιση και προβλημάτισε τους φίλους του. Εν τέλει, «λυτρώθηκε» από τον Βραζιλιάνο στράικερ, ο οποίος έχει... πάρει φόρα κι έχει εξελιχθεί σε ηγέτη της ομάδας, αφού στους τελευταίους τρεις αγώνες έχει σκοράρει τέσσερις φορές.

Η απόδοση του ΑΟΚ ήταν «νωχελική» στο πρώτο ημίχρονο, με την πιο αξιόλογη στιγμή να καταγράφεται στο 22ο λεπτό, όπου ο Παναγιώτης Ζορμπάς σούταρε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους, ήταν πολύ καλά στημένοι από τον Γιώργο Πετράκη και πρρσπαθούσαν να βγουν σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Το πρώτο μέρος έληξε 0-0, με το θέαμα να είναι κάκιστο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με την εικόμα τους να είναι βελτιωμένη. Στο 51' και στο 60' ο ΑΟΚ Κέρκυρα απείλησε με τους Μπρούνο Μότα και Ροζέριο Τουράμ αντίστοιχα, ενώ στο 75' ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν υπέδειξε οφθαλμοφανές πέναλτι υπέρ των «Φαιάκων», όταν σε ενέργεια του Σάββα Σιατραβάνη, η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού της κρητικής ομάδας.

Οι Κερκυραίοι «βρήκαν δίχτυα» στο 81', όταν ο Αλέξανδρος Κόντος επιχειρησε το σουτ, στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Τουράμ, που την «τσίμπησε» με το κεφάλι, στέλνοντάς τη στο πλεκτό.

Στα τελεευταία λεπτά του ματς, ο ΑΟ Χανιά Κισσαμικός βγήκε μπροστά με αξιώσεις, χάνοντας ευκαιρίες για την ισοφάριση, με σπουδαιότερη εκείνη του 87', όταν μετά από σέντρα του Αρναρέλλη, ο Αποστολόπουλος (με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα Φώτη Κουτζαβασίλη) έστειλε τη μπάλα άουτ, από πολύ πλεονεκτική θέση.

Με τα... χίλια ζόρια, ο ΑΟΚ πήρε τελικά το υπερπολύτιμο «τρίποντο», απέναντι σε έναν «σκληροτράχηλο» αντίπαλο, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και διατηρώντας ανέπαφη την εστία του για τρίτη αγωνιστική. Από το κυριακάτικο παιχνίδι κρατάμε μόνο το αποτέλεσμα, αλλά από ‘κει και πέρα, η κακή εμφάνιση θα πρέπει να απασχολήσει τον προπονητή της ομάδας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαράλαμπος Τσουκαλάς (ΕΠΣ Αθηνών), έχοντας για βοηθούς του τους Σπήλιο Οικονόμου (ΕΠΣ Αχαϊας) και Κώστα Βρούζο (ΕΠΣ Πιερίας), ενω χρέη τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Κώστας Πετράκης (ΕΠΣ Αθηνών).

ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Κούρος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Μότα (69′ Κρητικός), Ζορμπάς, Σανδραβέλης, Τουράμ, Σιατραβάνης (88′ Βέρτζος), Λινάρδος, Αποστολίδης (29′ λ. τρ. Κόντος).
ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Γκίνη (87′ Βρεττός), Σισέ, Ζιούλης, Καραγεώργης, Σελινιωτάκης (66′ λ. τρ. Καντιμά), Τεγούσης, Καραγιάννης, Αρναρέλλης, Αποστολόπουλος (87′ λ. τρ. Νικολούδης), Ρίσκι.

• ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΜΕ ΥΓΕΙΑ: Κατάστημα Sport & Casual "ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ". Υποδήματα, αθλητικά και όχι μόνο, για όλες τις ηλικίες (ανδρικά, γυναικεία, παιδικά), αρίστης ποιότητας και σε εξαιρετικές τιμές.
Θα βρείτε το κατάστημα στην Γεωργίου Θεοτόκη 33, πλατεία Σαρόκο. Τηλέφωνο: 26610-20230.

•ΘEΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΡΦΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ: από το Διοικητικό Συμβούλιο, τους προπονητές και τους ποδοσφαιριστές του Α.Ο Αχιλλέα Νυμφών και της σπουδαίας Ακαδημίας Ποδοσφαίρου του συλλόγου.