18/11/2018

ΜΠΑΣΚΕΤ: Τρίτη νίκη για Φαίακα, 70-60 τον Φίλιππο Βέροιας

Η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φαίακα, έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών αγώνων όπου δεν είχε γευτεί τη χαρά της επιτυχίας στο Πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, επικρατώντας στον εντός έδρας αγώνα της,με τον Φίλιππο Βέροιας με διαφορά 10 πόντων (70-60), για την 6η αγωνιστική του 2ου Ομίλου.

Το ματς έγινε χθες Σάββατο (17/11) . στο κλειστό του ΕΑΚ Κέρκυρας , με τις δυο ομάδες μέχρι το 35ο λεπτό να συμπορεύονται και ο αγώνας να εξελίσσεται σε ντέρμπυ . Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Πάνου Κοντογιάννη αποδείχθηκε ανώτερο, ειδικά στη άμυνα και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι σκόρερ για την γηπεδούχο ομάδα ήταν οι Περούλης με 19 πόντους, Πεταλωτής με 16 και Γρίψιος με 15, ενώ, από την πλευρά των φιλοξενουμένων ήταν οι Κοθράς με 19 πόντους, Καντάρκος με 17 και Σουτζόπουλος με 16

Δεκάλεπτα: 24-23, 15-13 (ημ. 39-36), 19-15, 12-9 (τελ. 70-60)

Διαιτητές: Παγώνης, Καρακώστας.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Π Κοντογιάννης.): Ψαρράς, Γρίψιος 15 (2), Ματενίδης 5 (1), Νεδέλκος 4, Σιώπης, Σπιτιέρης 5 (1), Πεταλωτής 16 (3), Περούλης 19 (1), Νίκας, Μαγκανάς, Χατζόπουλος 4, Ταουσάνης 2.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δ. Γκίμας): Παπαδόπουλος, Τσεσμενίδης, Σισμάνης 2, Πονόπουλος, Βάλλιος 2, Τσιακλάγκανος 4, Καβαργύρης, Κοθράς, 19 (1), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 16 (2), Καντάρκος 17.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ