04/11/2018

«Λύτρωσε» την Λευκίμμη στο 93΄ ο Γαστεράτος

Η ΑΕ Λευκίμμης, σήμερα Κυριακή (4/11), παίζοντας εντός έδρας με έναν εκ των ουραγών, του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής, τον Θρίαμβο Σερβιανών, δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει το πολύτιμο «τρίποντο», καθώς επικράτησε με 1-0, με γκολ στις καθυστερήσεις.
.

Στο ματς που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης για την 6η αγωνιστική, το συγκρότημα της νότιας Κέρκυρας, κατέκτησε την τρίτη του νίκη και πλέον φιγουράρει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της τρίτης τη τάξει Κατηγορίας , χάρις στο μακρινό συρτό σουτ του Χρήστου Γαστεράτου. Ο Κερκυραίος μεσοεπιθετικός, αποδείχθηκε σε «χρυσή» αλλαγή του Δημήτρη Μαγκαφίνη, καθώς μπήκε στο ματς στο 83΄και δέκα λεπτά αργότερα (93΄) «λύτρωσε» την ομάδα του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανιαρό και οι φάσεις λιγοστές και «χλιαρές». Συγκεκριμένα, στο 6' σουτ του Τσιαφίτσα των φιλοξενουμένων πέρασε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε το σουτ του Κώστα Λίμα της ΑΕΛ, στο 11'. Στο 21',ύστερα από αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων, ο Πάκος είχε ευκαιρία για τον Θρίαμβο, ενώ στο 34' η κεφαλιά του Δημήτρη Παπαδόπουλου της κερκυραϊκής ομάδας δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη. Στο 37', οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου αφού έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Διαμαντόπουλου ,ο Βραχνός έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, ενώ στο 40' το πλασέ του Μπλέτσα κόντραρε σε αμυντικούς της «βασίλισσας».

Στο δεύτερο μέρος, οι Λευκιμμιώτες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και στο 52' ο Κιπτίου εκτέλεσε φάουλ, με τον τερματοφύλακα των Ηπειρωτών, Αρχοντάκη, να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 65΄ η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κιπτίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπλέτσα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για την προηγούμενη φάση που εκνεύρισε τον Κιπτίου, αφού και σε αυτόν έγινε σκληρό φάουλ, που δε δόθηκε.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα και την αμυντική τακτική των φιλοξενουμένων, η «βασίλισσα» είχε ευκαιρίες και δοκάρι. Εξαιρετική ήταν η φάση στο 82', όταν ο Βαγγέλης Τσεβανέδης με «ψαλίδι» προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Αρχοντάκης απέκρουσε. Για τους Γιαννιώτες, ο Τσιαφίτσας στο 80' έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει.
Στο 86΄, η εκτέλεση φάουλ από τον Πάκο του Θριάμβου, πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στο 92' και πάλι ο Αρχοντάκης είπε «όχι», αυτή τη φορά σε πλασέ του Τσόφλιου, όμως ,στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γαστεράτος έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για τους Κερκυραίους.

«Άρχοντας» της αναμέτρησης ήταν ο Στέφανος Στεφάνου, έχοντας για βοηθούς του τους ΔημήτρηΤίκα και Γιώργο Παπαλαζάρου, άπαντες προερχόμενοι από την ΕΠΣ Θεσπρωτίας.

ΑΕ Λευκίμμης( Δ. Μαγκαφίνης) : Λέτσος, Μητσόπουλος (83' Γαστεράτος), Λίμα, Στέρεφ, Παπαδόπουλος Δ, Κιοσές, Κιπτίου, Καμαρά (65' Θεοδωράκης), Τσόφλιος, Τσεβανέδης, Βαρούχας.

Θρίαμβος Σερβιανών ( Ν. Γκούρας) : Αρχοντάκης, Πάσχος, Πάκος, Μανιώτης (77' Μουζακίτης) , Βραχνός, Μούτσιος, Τσιαφίτσας (91' Δρόσος) , Αλεξίου (83' Μελιγγιώτης), Μπλέτσας (85' Ριστάνης), Ηλίας, Διαμαντόπουλος.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ