04/11/2018

Μεγάλο «διπλό» (0-3) του ΟΦΑΜ στην Στρογγυλή!

Σπουδαία νίκη μέσα στο γήπεδο της Στρογγυλής πέτυχε ο ΟΦΑΜ, επικρατώντας του τοπικού Ατρομήτου με 3-0, στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε χθες Σάββατο (3/11), στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Α1' Κατηγορίας.

Οι Αγιομαθίτες του Γιάννη Καλούδη άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό, με πλασέ του Άκη Χαρβαλιά μέσα από την περιοχή και το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι Στρογγυλιάτες του Νίκου Ανδριώτη ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως στο 65' έγινε μια φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και συζητήθηκε πολύ. Σε επίθεση του Ατρομήτου, ένας αμυντικός του ΟΦΑΜ φάνηκε να κάνει χέρι πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, με τους παίκτες της ομάδας της Στρογγυλής να πέφτουν επάνω στον διαιτητή και να ζητούν φάουλ. Εκείνος έδειξε «παίζετε» και οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, με τον Νίκο Λιούμπα να υποπίπτει σε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Άκης Χαρβαλιάς, διπλασιάζοντας τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του. Οι Στρογγυλιάτες θεωρούν ότι εάν ο ρέφερι έδινε το υπέρ τους καταφανέστατο φάουλ, θα τους δίνονταν η ευκαιρία να ισοφαρίσουν και δεν θα γινόταν το 0-2.

Στο 82' ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες, καθότι αποβλήθηκε ο Χριστόφορος Παπαδόπουλος με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 89' η ομάδα του Αγίου Ματθαίου πέτυχε το 0-3, με κοντινό πλασέ του Ερρίκου Κουρή.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Κώστας Γιούργας, ο οποίος άφησε με παράπονα τους γηπεδούχους, για την φάση του 65ου λεπτού.

Ο ΟΦΑΜ διατήρησε το αήττητό του (τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία), παραμένοντας σε... τροχιά τίτλου. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι ο Ατρόμητος είχε σημαντικές ελλείψεις, όπως αυτές των Σπύρου Γραμμένου, Άρμπι Κουμανάκου, Άκη Γιαννούλη και Άρη Κουρή.