04/11/2018

Βαθμολογικό άλμα για Ομόνοια, 2-1 τις Περουλάδες!

Η Ομόνοια Γαστουρίου βελτίωσε αρκετά τη βαθμολογική της θέση στον πίνακα της Α' Κατηγορίας, ύστερα από την εντός έδρας επικράτησή της με 2-1 επί του (εκ των ουραγών) Εθνικού Περουλάδων Σιδαρίου, που γνώρισε την πέμπτη ήττα του σε ισάριθμα ματς.

Στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού, χθες Σάββατο (3/11), έγινε ένας αγώνας που εμπεριείχε τρία γκολ, τρία δοκάρια και πολλές φάσεις. Στο 9' η Ομόνοια είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Σπύρο Κατσιλιανό, ενώ στο 22' ο Δημήτρης Μπαζιούκας με προβολή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους του Νίκου Καρβούνη. Στο 32' ο Εθνικός απώλεσε μεγάλη ευκαιρία με τον Φίλανδρο Μέσσα για να ισοφαρίσει. Το 1-0 έμεινε ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 66' οι Γαστουριώτες είχαν κι άλλο δοκάρι, αυτή την φορά κάθετο, ξανά με τον Σπύρο Κατσιλιανό, ενώ στο 68' ο Θωμάς Μότσης απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, περιλάμβαναν αρκετή... δράση! Στο 87' ο Θωμάς Κουλούρης με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-0 για την Ομόνοια, η οποία στο 90' είχε και τρίτο δοκάρι, τούτη την φορά οριζόντιο, με τον Στέφανο Κουλούρη. Τέλος, στο 91', οι φιλοξενούμενοι του Σπύρου Αλαμάνου μείωσαν σε 2-1 με προβολή του αρχηγού τους, Σταμάτη Κούφαλη.

Όσον αφορά τους «άρχοντες» του παιχνιδιού, είχαμε... καρέ του Νίκου! Διαιτητής ήταν ο Νίκος Κορακιανίτης, έχοντας για βοηθούς του τους Νίκο Μίαρη και Νίκο Κοσκινά, και με παρατηρητή διαιτησίας τον Νίκο Πουλημά.

• Ρεπορτάζ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ