03/11/2018

«Πεντάρα» του Ολύμπου επί της ΑΕ Φαιάκων!

Ακόμη μία νίκη με επιβλητικό σκορ πέτυχε ο Όλυμπος, που συνέτριψε εντός έδρας την ΑΕ Φαιάκων με 5-1, στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο (3/11), στο γήπεδο της ΕΠΣ Κέρκυρας, στο Κανόνι.

Το αποτέλεσμα αυτό αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία από το γεγονός ότι η ομάδα των Θανάση Μαρτίνου και Κώστα Μάμαλου αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 35ο λεπτό.

Οι Ολύμπιοι προηγήθηκαν στο 6' με πλασέ του Σπύρου Βλαχόπουλου, που είναι γιος του παλιού άσου του συλλόγου, Φώτη Βλαχόπουλου. Στο 14' έγινε το 2-0 με συρτό σουτ του Σπύρου Βλαχόπουλου, που διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα.

Ο Όλυμπος στο 35' έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Βαλέριου Καρύδη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για αντιαθλητικό παίξιμο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (36'), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, με ένα εκπληκτικό γκολ του Διονύση Ταχίρι, με βολ-πλανέ έξω από την περιοχή, ενώ στο 43' το «συγκρότημα» του Αντώνη Κορακιανίτη έφτασε μια... ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Χρήστος Πανταζής, με ψηλοκρεμαστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Και περνάμε στην επανάληψη. Στο 64' ο Στέφανος Βλαστός έκανε το 3-1 με κεφαλιά, αξιοποιώντας τη σέντρα του Φάνη Τζήλιου, ενώ στο 74' ο Άγγελος Μπακοχρήστος, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, «κλειδώνοντας» το... τρίποντο για τους Ολύμπιους.

Η ΑΕ Φαιάκων στο 78' είχε το δεύτερο δοκάρι της στο ματς, με τον Αρμάντο Κάνι να «σημαδεύει» την ορίζοντια δοκό της εστίας των γηπεδούχων. Τέλος, στο 92' ο Φάνης Τζήλιος έβγαλε τη σέντρα και ο Στέφανος Βλαστός με γυριστό σουτ «έγραψε» το 5-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Πέτρος Νικόπουλος, βοηθοί του οποίου διατέλεσαν οι Τάσος Γραικός και Νικολέτα Κουλούρη. Ο Λευκιμμιώτης ρέφερι μπορεί να μην έκαμε το μεγάλο λάθος, όμως με τις υποδείξεις του, εκνεύρισε και τις δύο ομάδες, κυρίως την γηπεδούχο.

Με τη νέα του επιτυχία, ο Όλυμπος διατήρησε το αήττητό του στο Πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας (τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία), παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

• Ρεπορτάζ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ