21/10/2018

Επιβλητικό 6-3 του Ολύμπου επί των Αγίων Δέκα

Eπειτα από τη «λευκή» ισοπαλία με τον Μέγα Αλέξανδρο, ο Όλυμπος επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο Πρωτάθλημα της Α' τοπικής Κατηγορίας, επικρατώντας εντός έδρας του Ηρακλή Αγίων Δέκα με το επιβλητικό 6-3.

Το «συγκρότημα» των Θανάση Μαρτίνου και Κώστα Μάμαλου «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, οπότε και προηγήθηκε με 3-0, ενώ στις αρχές της επανάληψης το σκορ είχε γίνει 5-0.

Ο... χορός των γκολ άνοιξε στο 12ο λεπτό με τον Κώστα Δημητριάδη, που επανήλθε... δριμύτερος στους Ολύμπιους, ενώ στο 37' ο Άγγελος Μπακοχρήστος πέτυχε το 2-0. Στο 42' ο Κώστας Δημητριάδης «έγραψε» το 3-0, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα, για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τους Άγγελο Βλαστό (στο 50') και Τάσο Κομνηνό (στο 53'), ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας «κλειδώσει» τη νίκη, έκαναν ορισμένες αλλαγές, που μάλλον τους αποδυνάμωσαν. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής, ο οποίος μείωσε σε 5-3 με χατ-τρικ του πολύ ταλαντούχου Αλέξανδρου Γραικού, που σκόραρε στο 65', στο 80' και στο 85'. Να σημειωθεί ότι τα δύο από τα τρία τέρματα του 19χρονου Στρογγυλιάτη φορ ήταν πολύ εντυπωσιακά, ενώ να επισημάνουμε ότι στο ίδιο γήπεδο είχε σκοράρει ακόμη δύο φορές πριν από τρεις εβδομάδες, στο 2-2 της ομάδας των Αγίων Δέκα με τις Μπενίτσες, όπου ο νεαρός παίκτης είχε αποβληθεί.

Το τελικό 6-3 διαμορφώθηκε στο 90', με τέρμα του Βαλέριου Καρύδη.

Ο αγώνας διεξήχθη χθες Σάββατο (20/10), στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού, με διαιτητή τον Νίκο Κορακιανίτη.

Να τονίσουμε ότι ο τεχνικός των «βουνίσιων», Σίμος Γραικός, ήταν εκτός αγωνιστικού χώρου, λόγω τιμωρίας.

* Δείτε σε άλλη στήλη της ιστοσελίδας μας φωτορεπορτάζ από το συγκεκριμένο ματς.