11/10/2018

«Φιλικό» 2-2 ο ΑΟΚ με τον ΠΑΣ στους «Ζωσιμάδες»

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο ΑΟΚ Κέρκυρα έφερε 2-2 με τον... σουπερλιγκάτο ΠΑΣ Γιάννινα, σε φιλικό αγώνα που έγινε σήμερα Πέμπτη (11/10) στους «Ζωσιμάδες» ενώπιον 300 περίπου θεατών.

Σε ένα ματς «πλούσιο» σε ποδοσφαιρικό θέαμα οι «Φαίακες» προηγήθηκαν 0-2 με δυο γκολ του Ροζέριο Τουράμ, ο οποίος βρέθηκε σε μεγάλη μέρα, χάνοντας μάλιστα και άλλες πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά τις «μαζεμένες» αλλαγές που έκανε ο Δημήτρης Σπανός, οι Κερκυραίοι αποσυντονίστηκαν, με συνέπεια ο «Άγιαξ της Ηπείρου» να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο τεχνικός του ΑΟΚ, παρέταξε Την ομάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1. Στα γκολποστ ήταν ο Κουτζαβασίλης, με τον Σπίνουλα να βρίσκεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Αναστασίου στο αριστερό, ενώ στο κέντρο της αμυντικής γραμμής έπαιξαν οι Βέρτζος και Ιωάννου. Ως αμυντικοί χαφ αγωνίστηκαν οι Νίκιτς και Ινάσιο, με τον Σιατραβάνη να έχει τον ρόλο του δεξιού εξτρεμ και τον Κόντο του αριστερού. Πίσω από τον προωθημένο Τουράμ έπαιξε ο Μότα.

Το σκορ για τους «κυανέρυθρους» άνοιξε στο 13ο λεπτό. Ο Αλέξανδρος Κόντος εκτέλεσε κόρνερ και οΤουράμ νίκησε στο αέρα την γιαννιώτικη άμυνα στέλνοντας κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ για το 0-1. Στο 22,΄μετά από νέο κόρνερ του Κόντου , ο Τουράμ με κοντινό πλασέ νίκησε τον πορτιέρο των γηπεδούχων, διπλασιάζοντας τα τέρματα των «Φαιάκων».

Οι Ηπειρώτες μείωσαν σε 1-2 στο 68΄ με σκόρερ έναν παλιό παίκτη της κερκυραϊκής ομάδας. Ο Γιώργος Παμλίδης, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο επιχείρησε ένα μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ, αφήνοντας... άγαλμα τον Χρήστο Αθανασόπουλο. Το τελικό 2-2 σημειώθηκε στο 78', με... περιπετειώδη τρόπο! Ο Γιάκος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της κερκυραϊκής εστίας και στη συνέχεια στο σώμα του τερματοφύλακα του ΑΟΚ, με τον Παπαδόπουλο να παίρνει... το ριμπάουντ και να σκοράρει με δυνατό σουτ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης, έχοντας για βοηθούς τους Θανάση Θανασιά και Κώστα Λιόντο, άπαντες της ΕΠΣ Ηπείρου. Εδώ να επισημάνουμε ότι η συγκεκριμένη τριάδα είχε « παίξει» την περασμένη Κυριακή τον αγώνα μεταξύ ΑΕ Λευκίμμης - Μακεδονικού Φούφα 2-2, για το Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ Ν. (75′ Βενετικίδης), Κακούμπα (58′ Πήλιος), Μπουκουβάλας (56′ Νάουμετς), Ευαγγέλου (75′ Γώγος), Κάστρο (75′ Παπαδόπουλος), Σιόντης, Γιάκος, Βιδάλ (46′ Σκόνδρας), Μυστακίδης (46′ Λουκίνας), Κρίζμαν (75′ Λιάσος), Αθανασιάδης (67′ Παμλίδης).
ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης Βέρτζος, Τουράμ, Σιατραβάνης, Σπίνουλας, Κόντος, Αναστασίου, Μότα, Ιωάννου, Νίκιτς, Ινάσιο
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Κρητικός Σ., Αναστασόπουλος, Κρητικός Ν., Αποστολίδης, Λινάρδος, Παναγιωτίδης, Βίλα.