08/10/2018

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ξεκίνημα με το… δεξί ο Φαίακας 77-71 τον Μακεδονικό

Ιδανικό ξεκίνημα στο Πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας, πραγματοποίησε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φαίακα, επικρατώντας εκτός έδρας του Μακεδονικού με 77-71.

Στο ματς που διεξήχθη χθές Κυριακή (7/10), στο Κλειστό Γήπεδο της Νεάπολης Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου, οι Κερκυραίοι μπήκαν στο παρκέ με αυτοπεποίθηση και με σκοπό να κατακτήσουν την νίκη κάτι που φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, αφού προηγήθηκαν με 9 20.

Οι γηπεδούχοι, παίζοντας σκληρή άμυνα, προσπάθησαν «να γυρίσουν» το παιχνίδι. στη δεύτερη περίοδο και το κατόρθωσαν εν μέρει, αφού μείωσαν τη διαφορά στους έξι πόντους (30-36).

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν αποφασισμένοι να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα και παρότι αγωνίστηκαν σχεδόν για δύο δεκάλεπτα χωρίς τους πλέι μέικερ, Ματενίδη και Σπιτιέρη αλλά και τον τρίτο γκαρντ, Τριαντάφυλλο, Πεταλωτή (που συμπλήρωσε τέσσερα φάουλ από το τρίτο δεκάλεπτο), μπήκαν στην... τελική ευθεία με ένα δυνατό προβάδισμα +12 (61-49) και το μόνο που κατάφεραν οι Θεσσαλονικείς ήταν να μειώσουν την διαφορά στους έξη πόντους

Κορυφαίοι της κερκυραϊκής ομάδας ήταν οι Σιώπης (21), Περούλης (14) και Πεταλωτής (11), ενώ, από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουντουρατζόγλου (18) και Καραθανάσης (11).

Διαιτητές : Ελευθεριάδης και Δημάδης, με κομισσάριο τον Αστρεινίδη

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 21-16 (ημ. 30-36), 19-25, 22-16 (τελ. 71-77)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου): Χαλατσής 14 (1), Κοντσές 5, Μπαρζού 3, Κουντουρατζόγλου 18, Τσινόπουλος 10, Τασούδης, Κομματάς, Καραθανάσης 11, Ουλουσίδης, Καλογεράτος 5 (1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης 5
ΦΑΙΑΚΑΣ (Κοντογιάννης): Ψαρράς, Γρίψιος 9 (1), Ματενίδης 9 (1), Νεδέλκος 4, Σιωπης 21 (4), Σπιτιέρης 2, Πεταλωτής 11, Περούλης 14, Νίκας, Μαγκανάς, Ταουσάνης 2, Χατζόπουλος 5

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ