12/05/2018

Α’ ΕΠΣΚ: Μεγάλο «διπλό» του Μέγα Αλέξανδρου στο Κοντόκαλι!

Ο Μέγας Αλέξανδρος έμεινε «ζωντανός» στη... μάχη για την παραμονή στην Α' Κατηγορία ΕΠΣ Κέρκυρας, ύστερα από τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη που πέτυχε επί του Αστέρα Σπαρτύλα με 0-2, για τη Β' Φάση των play-out.

Το παιχνίδι διεξήχθη σήμερα Σάββατο (12/5), στο Δημοτικό γήπεδο Κοντοκαλίου, με την ομάδα του Δημήτρη Πανδή να παίρνει το σπουδαίο «διπλό», παρόλο που στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα.

Είναι αξιοσημείωτο πως ο «Βασιλιάς» πέτυχε το πρώτο του γκολ όταν έμεινε με δέκα παίκτες, ενώ το δεύτερο το έβαλε όταν έμεινε με εννέα!!!

Το σκορ άνοιξε στο 62ο λεπτό, με δυνατό σουτ του Κυριάκου Ζιαζιά από σχεδόν 30 μέτρα, ενώ στο 84' ο Άγγελος Γεωλδάσης πέρασε ωραία τη μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διπλασιάζοντας τα τέρματα των φιλοξενουμένων.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Κώστας Τόμπρος, ο οποίος στο δεύτερο 45λεπτο απέβαλλε έναν ποδοσφαιριστή του Αστέρα και δύο του Μέγα.

Να επισημάνουμε ότι το ματς παρακολούθησαν περίπου 40 ποδοσφαιρόφιλοι και πως στο γήπεδο παραβρέθηκαν και ορισμένα υψηλόβαθμα διοικητικά στελέχη της ΕΠΣΚ, όπως ο Πρόεδρος, Παναγιώτης Ποζίδης και ο Γενικός Γραμματέας (και επικεφαλής της Επιτροπής Διαιτησίας), Γιώργος Κουλόπουλος, καθώς και το μέλος της Επιτροπής Διαιτησίας, Γιάννης Μέριανος.

Έπειτα από το σημερινό αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την προσεχή Τετάρτη (16/5), στις 17:30, σε ουδέτερο γήπεδο που θα οριστεί από την Ένωση. Ο νικητής θα παραμείνει στην Α'΄Κατηγορία και ο ηττημένος θα πέσει στη Β'. Ο Αστέρας Σπαρτύλα του Σπύρου Ντάικου χρειάζεται μόνο νίκη, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος του Δημήτρη Πανδή θέλει νίκη ή ισοπαλία.

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ