08/05/2018

Με το… ενάμισι πόδι στην Premier Handball ο Φαίακας!

Μία... ανάσα από την άνοδό του στην Premier Handball βρίσκεται η ανδρική ομάδα του Φαίακα, μετά την άνετη εντός έδρας νίκη της επί της Πυλαίας, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στα Τελικά των play-offs του Βορείου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Στον αγώνα που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο (5/5), στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚ Κέρκυρας, το «συγκρότημα» του Νίκου Ριγανά επικράτησε με διαφορά 7 γκολ (22-15), κάνοντας το 1-0 στις νίκες, απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, με τον οποίο στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος είχαν ισοβαθμίσει στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Σε αυτό το παιχνίδι, η κερκυραϊκή ομάδα πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση. Εμφάνιση Πρωταθλήτριας! Και παίζοντας άμυνα για... σεμινάριο, έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Είναι αξιοσημείωτο ότι σε κάθε δεκάλεπτο, δέχθηκε κατά μέσο όρο μόλις 2,5 τέρματα!

Θα πρέπει να επισημάνουμε ότι σε ένα ακόμη εντός έδρας ματς του Φαίακα, οι φίλοι της ομάδας έδωσαν «βροντερό» παρόν! Στο Κλειστό παραβρέθηκαν αρκετές εκατοντάδες κόσμου, δημιουργώντας εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και «σπρώχνοντας» τους Κερκυραίους στην εππτυχία.

Το επόμενο... ραντεβού των δύο ομάδων, είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Κυριακή (13/5), στις 16:00, στη Θεσσαλονίκη. Εάν κερδίσει ο Φαίακας, τότε θα κάνει το 2-0 στις νίκες και θα πανηγυρίσει τον προβιβασμό του στα «μεγάλα σαλόνια» της ανδρικής χειροσφαίρισης. Εάν, όμως, νικήσει η Πυλαία, τότε θα ισοφαρίσει σε 1-1 και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις... διαφορές τους σε τρίτο (και τελευταίο) αγώνα, στην Κέρκυρα, το Σάββατο 19 Μαϊου, στις 18:00.

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ