08/05/2018

Α’ ΕΠΣΚ: «Τεσσάρα» σωτηρίας για Περουλάδες!

Ο Εθνικός Περουλάδων Σιδαρίου πέτυχε την παραμονή του στην Α' Κατηγορία ΕΠΣ Κέρκυρας, καθώς κέρδισε εντός έδρας τον Αστέρα Σπαρτύλα με το επιβλητικό 4-1.

Τα παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή (6/5), στο Δημοτικό γήπεδο Αυλιωτών, στα πλαίσια της Α' Φάσης των play-out.

Όσον αφορά τον Αστέρα, θα διεκδικήσει στον επόμενο Γύρο τη σωτηρία του, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο. Το πρόγραμμα, όπως έχει ανακοινωθεί από την Ένωση, έχει ως εξής:

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - Β' Φάση αγώνων μπαράζ παραμονής (play out):

Σάββατο 12 Μαϊου 2018
Δημοτικό γήπεδο Κοντοκαλίου
17:30 Αστέρας Σπαρτύλα - Μέγας Αλέξανδρος

Σημείωση: Εάν σε αυτό το παιχνίδι νικήσει ο γηπεδούχος Αστέρας Σπαρτύλα (κανονικός αγώνας, χωρίς παράταση και πέναλτις), τότε ολοκληρώνεται η διαδικασία, με τον μεν Αστέρα Σπαρτύλα να παραμένει στην Α' Κατηγορία και τον δε Μέγα Αλέξανδρο να υποβιβάζεται στη Β'. Εάν, όμως, το παιχνίδι λήξει ισόπαλο ή κερδίσει ο Μέγας Αλέξανδρος, τότε θα γίνει και δεύτερο ματς, ως εξής:

Τετάρτη 16 Μαϊου 2018
(Σε ουδέτερο γήπεδο, που θα οριστεί τη Δευτέρα 14/5)

Σημείωση: Εάν γίνουν δύο αγώνες, τότε νικήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που στα δύο ματς θα συγκεντρώσει τους περισσότερους βαθμούς (6 ή 4). Σε περίπτωση ισοβαθμίας (δηλαδή από μία νίκη ή δύο ισοπαλίες), τότε θα υπερτερίσει η ομάδα η οποία στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος τερμάτισε σε υψηλότερη βαθμολογική θέση, δηλαδή ο Αστέρας Σπαρτύλα.