07/05/2018

Με συντριβή στο Περιστέρι, το φινάλε του ΑΟΚ

Με «βαριά» ήττα στο Δημοτικό γήπεδο του Περιστερίου, αποχαιρέτισε ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας τη Super League, καθώς το Σάββατο (5/5) συνετρίβη με 4-0 από τον 4ο της βαθμολογίας, Ατρόμητο Αθηνών, στα πλαίσια της 30ής αγωνιστικής.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, δεδομένου ότι οι μεν γηπεδούχοι είχαν εξασφαλίσει την έξοδό τους στο Europa League και οι δε φιλοξενούμενοι είχαν χάσει τη «μάχη» για την παραμονή, οι Περιστεριώτες «ισοπέδωσαν» τους Κερκυραίους, αφού πέραν των τεσσάρων γκολ που έβαλαν, είχαν και τρία δοκάρια, καθώς και ορισμένες καλές χαμένες ευκαιρίες.

Μπορεί η κερκυραϊκή ομάδα να είχε σημαντικές ελλείψεις (Επστάιν, Γεωργίου, Ζορμπάς, Τουράμ, Μπαλάφας, Μενσά), μπορεί να μην είχε κίνητρο και μπορεί να ήταν απογοητευμένη από τον υποβιβασμό της, ωστόσο αυτά δεν θα πρέπει να αποτελέσουν ελαφρυντικά και άλλοθι για αυτή την απαράδεκτη εμφάνισή της, στην τελευταία της «παράσταση» στα «μεγάλα σαλόνια».

Μόλις στο 6ο λεπτό, και μετά από σέντρα του Γιαννούλη, ο Ντάουντα με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Το σκηνικό επαναλήφθηκε με τους ίδιους πρωταγωνιστές στο 14΄, μόνο που αυτή τη φορά ο Νιγηριανός πέτυχε με κεφαλιά το 2-0.

Χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο, ο Ατρόμητος «κατέβασε στροφές» στη συνέχεια, αν και στο 37΄ ο Βασιλακάκης πήγε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ με δυνατό σουτ από μακριά, το οποίο «τράνταξε» το δοκάρι του Φώτη Κουτζαβασίλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τη... σκυτάλη πήρε ο νεαρός Κωτσόπουλος, ο οποίος είχε πρώτα κεφαλιά στο δοκάρι (στο 56΄), πριν σκοράρει στο 59΄ με γυριστό σουτ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντιγκινί στο 67΄, μετά από ωραίο συνδυασμό των γηπεδούχων και ασίστ του Μπρούνο, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 76΄ ο Νταμίρ Κάναντι έκανε αλλαγή τερματοφύλακα, δίνοντας την ευκαιρία στον 17χρονο Χρήστο Μανδά να κάνει το ντεμπούτο του με την «πρώτη» ομάδα του Ατρομήτου.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας), έχοντας για βοηθούς του τους Χρήστο Ακρίβο και Δημήτρη Σαμοϊλη (ΕΠΣ Αθηνών), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή είχε ο Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών). Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκε ο Παμλίδης της κερκυραϊκής ομάδας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς (76΄ Μανδάς), Χατζηισαϊας, Ρισβάνης (68΄ Στρούγγης), Νάτσος, Κωτσόπουλος (68΄ Κυριακίδης), Γιαννούλης, Ντιγκινί, Ντάουντα, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης, Μπρούνο.
ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Κουτζαβασίλης, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Αρτυματάς, Κρητικός, Παμλίδης (71΄ Αναστασίου), Σπίνουλας (58΄ Ρόλε), Μυτίδης, Κόντος (80΄ Γεωργακόπουλος), Ιωάννου, Γρομητσάρης.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ