01/05/2018

Ισοπαλία χωρίς…αντίκρυσμα του ΑΟΚ Κέρκυρα με ΑΕΚ

Μπορεί ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας να έφερε 0-0 στην έδρα του με την πρωτοπόρο (και ήδη πρωταθλήτρια) ΑΕΚ, ωστόσο το σπουδαίο αυτό αποτέλεσμα δεν ήταν ικανό να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες των «Φαιάκων» για παραμονή στη Super League. Κι αυτό, διότι η συγκεκριμένη ισοπαλία, σε συνδυασμό με την (αναμενόμενη) νίκη της Λαμίας επι του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1, αποτέλεσαν την ...ταφόπλακα των Κερκυραίων, οδηγώντας τους και μαθηματικά στον υποβιβασμό.

Στο Εθνικό Στάδιο του νησιού, το απόγευμα της Κυριακής (29/4) και ενώπιον πλήθους κόσμου, έγινε ένα ποιοτικά καλό παιχνίδι, από το οποίο όμως έλειπε το γκολ. Η Ένωση ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του 90λέπτου, χάνοντας ευκαιρίες για να κατακτήσει το «τρίποντο», ωστόσο ο Φώτης Κουτζαβασίλης (που πήρε την θέση του Νίκου Γιαννακόπουλου) βρέθηκε σε φανταστική μέρα! Πάντως, αν μια ομάδα βρέθηκε μια... ανάσα από το να σκοράρει, αυτή ήταν η κερκυραϊκή, καθώς στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αλέξανδρος Κόντος (που βγήκε από την...ναφθαλίνη) «σημάδεψε» το δοκάρι της εστίας του «Δικεφάλου».

Θα πρέπει ,εδώ, να σημειώσουμε ότι οι δυο αντίπαλοι είχαν πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια . Ομέν Γιάννης Μαντζουράκης δεν είχε στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Ρόλε και επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει τους βασικούς Επστάιν, Γεωργίου, Σιόντη, Μπαλάφα, Λέκοβιτς και Γιαννακόπουλο, ενώ ο δε Μανόλο Χιμένεθ δεν έβαλε (για διάφορους λόγους)τους Αραούχο, Χριστοδουλόπουλο, Βράνιες, Κονέ, Τσινγκρίσκι και Χούλτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Φώτη Κουτζαβασίλη. Μα και οι «Φαίακες» δυσκολεύονταν να κρατήσουν τη μπάλα. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε στο 27', με τον Γκάλο να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια, μετά τη συνεργασία με τον Μασούντ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λιβάγια απείλησε, αλλά το σουτ του από το ημικύκλιο της περιοχής κόντραρε στον Σπύρο Σπίνουλα και κατέληξε κόρνερ. Από τέτοια στημένη φάση, ο Λαμπρόπουλος σούταρε εκτός εστίας στο 38', ενώ ούτε ο Σιμόες βρήκε δίχτυα με σουτ έξω από την περιοχή στο 41'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟΚ Κέρκυρα βγήκε πιο θαρραλέα στην επίθεση, μην έχοντας και κάτι να χάσει, αφού η Λαμία ήταν μπροστά στο σκορ, στο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 58' ο Τσιντώντας απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Γιώργου Παμλίδη, ενώ από το κόρνερ που ακολούθησε, ο... Ντανιέλ Αντέτζο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, από το σουτ του Γιάννη Ιωάννου, γλιτώνοντας την εστία της ΑΕΚ!

Ο νεοεισελθών Μπακασέτας σούταρε πάνω από τα δοκάρια στο 63', ενώ στο επόμενο λεπτό, ο συνδυασμός των Γκάλο και Γιακουμάκη, είδε τον φορ της «Ένωσης» να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Κουτζαβασίλη. Στο 81', την ατομική ενέργεια του Λιβάγια, σταμάτησε αρχικά ο Κουτζαβασίλης και στην εξέλιξη της φάσης, ο τερματοφύλακας της κερκυραϊκής ομάδας απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό σουτ του Μπακασέτα! Τρία λεπτά αργότερα, ο Κουτζαβασίλης έκανε νέα τρομερή επέμβαση με το ένα χέρι, λέγοντας «όχι» στον Γιακουμάκη, έπειτα από ωραία συνεργασία των Μπακασέτα και Λόπες, ενώ ο Κρητικός φορ δεν κατάφερε ούτε στο 85' να βρει τη μπάλα όπως θα έπρεπε, από γύρισμα του Λιβάγια.

Νέα επέμβαση του Κουτζαβασίλη στο 87', σε δυνατό αριστερό σουτ του Μπακασέτα, με τον ΑΟΚ Κέρκυρα να έχει τη φάση του αγώνα στο 92', όταν ο νεοεισελθών Αλέξανδρος Κόντος μπήκε από τα δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώντα, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Νεοφυτιάδης (ΕΠΣ Κορίνθου), έχοντας για βοηθούς του τους Πολυχρόνης Κωσταράς (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας) και Αντώνης Πυλαρινός (ΕΠΣ Ζακύνθου). Καθήκοντα τέταρτου διαιτητή είχε ο Κώστας Μπαλατσούκας ( ΕΠΣ Θεσπρωτίας). Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Ζορμπάς, Γρομητσάρης από πλευράς «Φαιάκων» και οι Μάνταλος, Τσιντώτας από πλευράς «Δικέφαλου».

ΑΟΚ Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Κουτζαβασίλης, Αντέτζο, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (66' Κόντος), Παμλίδης (69' Μενσά), Σπίνουλας, Μυτίδης (91' Τουράμ), Αναστασίου, Ιωάννου, Γρομητσάρης.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο (77' Μάνταλος), Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς (59' Μπακασέτας), Μασούντ (67' Μπακάκης), Λιβάγια, Γιακουμάκης.