19/03/2018

Επέστρεψε στις νίκες η Λευκίμμη,1-0 την Φιλιππιάδα

Το πρώτο της «τρίποντο» μετά από τρείς αγωνιστικές κατέκτησε η ΑΕ Λευκίμμης στη Γ΄ Εθνική, επικρατώντας δύσκολα του Εθνικού Φιλιππιάδας με 1-0 και ολοκληρώνοντας νικηφόρα της εντός έδρας υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου.

Η κερκυραϊκή ομάδα, αν και ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, δεν... χαρίστηκε στον αντίπαλό της, που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για την παραμονή του στην Κατηγορία και τον...καταδίκασε σε υποβιβασμό στο τοπικό της ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, η οποία διεξήχθη χθές Κυριακή (18/3), στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης, το πέτυχε ο Δημήτρης Αναστασιάδης στο 73ο λεπτό. Η ΑΕΛ είχε την υπεροχή στο αγωνιστικό τεραίν κι έχασε ευκαιρίες για νίκη με περισσότερα τέρματα όπως με τους Αναστασιάδη (στο 10 και στο 54΄), Τσεβανέδη (στο 14΄ στο 86΄και στο 88΄), Ηλία(στο 50΄).

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, είχαν καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ στο 12΄ με τον Σιδηρόπουλο και στο 37΄ με τον Λάπα.

Το γκόλ του «Ντέκο», ένα 20λεπτο πρίν το φινάλε της αναμέτρησης, «λύτρωσε» τους Λευκιμμιώτες και προπάντων τον τεχνικό τους, Γιάννη Σφακιανάκη, το κλίμα για τον οποίο σίγουρα θα γίνονταν ιδιαίτερα «βαρύ», σε περίπτωση νέας γκέλας!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Νέος, έχοντας για βοηθούς του τους Θανάση Θανασιά και Μανόλη Κοττορό, της ΕΠΣ Ηπείρου.

ΑΕ Λευκίμμης (Γ. Σφακιανάκης): Βορύλλας, Ηλίας, Στέρεφ, Φωτιάς, Σαμουηλίδης, Βλάχος, Χατζηδημητρίου, Τρεπεκλής, Λεπενιώτης, Αναστασιάδης, Τσεβανέδης (έπαιξαν και οι Χρ. Γαστεράτος, Φ. Βλάσσης, Βούλγαρης).
Εθνικός Φιλιππιάδας (Ν. Λάπας): Μολώνης, Ευθυμιάδης, Χρήστου, Μαλάτος, Παπαρούνης, Δημουλιάς, Μανιώτης, Λάπας, Κούσης Σιώρος, Σιδηρόπουλος (έπαιξαν και οι Τσιάπι, Καραγκούνης).