11/02/2018

«Έμφραγμα» στο 94΄ του ΑΟΚ στην Ξάνθη!

Ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας βρέθηκε... φάτσα-κάρτα με ένα μεγάλο «διπλό» μέσα στο «Ξάνθη Αρένα»! Ωστόσο, ο Κάστρο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε το γκολ του Ντένις Επστάιν στο 64ο λεπτό στερώντας από τους «Φαίακες» τη σπουδαία νίκη.

Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟΚ έφερε 1-1 με τον ΑΟ Ξάνθης σε παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Super League το οποίο πραγματοποιήθηκε χθες Σάββατο (10/2). Απέναντι σε έναν αντίπαλο που διεκδικεί με αξιώσεις την 5η θέση και την έξοδό του στο Europa League, ο βαθμός για την κερκυραϊκή ομάδα σίγουρα είναι σημαντικός και υπερπολύτιμος. Ωστόσο, η ισοπαλία αφήνει μια πολύ πικρή γεύση στους Κερκυραίους, αφού το τέρμα των γηπεδούχων σημειώθηκε ελάχιστα δευτερόλεπτα πρίν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τζοβάρα.

Το σίγουρο είναι ότι με τον Γιάννη Μαντζουράκη στον πάγκο τους, οι «κυανέρυθροι» παρουσιάζουν μια βελτιωμένη εικόνα και παίρνουν αποτελέσματα, καθώς από τότε που ανέλαβε τα καθήκοντά του ο έμπειρος τεχνικός, η ομάδα «μετράει» μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Στον αγώνα των Πηγαδίων, το ντεμπούτο του με την φανέλα του κερκυραϊκού συλλόγου έκανε ο 29χρονος Σέρβος αριστερός μπακ, Νίκολα Λέκοβιτς, ενώ στο βασικό σχήμα αγωνίστηκαν και οι επίσης νεοαποκτηθέντες, Ντίεγκο Μαρτίν Ρόλε και Ντανιέλ Αντέντζο, με τους Νταβίντε Γκράσι και Νέστορα Μυτίδη να χρησιμοποιούνται ως αλλαγή.Έπαιξαν, δηλαδή, οι 5 απο τους 8 "καινούργιους".

Η Ξάνθη ξεκίνησε το ματς με τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ, τους Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Μελιόπουλο, Κασάδο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μεχία, Ντε Λούκας στον άξονα, τους Κίκε, Μπρίτο στα άκρα και τον Ντουρίτσκοβιτς «οργανωτή» πίσω από τον Γέντρισεκ

Ο Γιάννης Μαντζουράκης, , παρέταξε την κερκυραϊκή ομάδα σε σχήμα 4-2-3-1, έχοντας τον Γιαννακόπουλο στο τέρμα, τον Σπίνουλα στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Λέκοβιτς στο αριστερό, με στόπερ τους Αντέτζο και Γρομητσάρη. Ως αμυντικοί χαφ αγωνίστηκαν οι Σιόντης και Μπαλάφας, με δεξιό εξτρέμ τον Γεωργίου και αριστερό τον Επστάιν, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Παμλίδης, με τον Ρόλε να έχει καθήκοντα «δεκαριού».

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, φάνηκε ξεκάθαρα η εικόνα του αγώνα. Ο ΑΟΚ Κέρκυρα έδειξε διατεθειμένος να προσέξει τα «μετόπισθέν» του και αν καταφέρει, να βγει στην κόντρα με τον Επστάιν ή με κάποια κάθετη του Ρόλε.
Ετσι, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και κλήθηκαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή των αντιπάλων τους. Πλην όμως 2 περιπτώσεων, με τον Γέντρισεκ ( στο 7', σε τετ α τετ με τον Γιαννακόπουλο, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια και στο 38 ο ίδιος παίκτης, με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και σουτ άουτ), οι Ξανθιώτες δεν τα κατάφεραν. Αυτό συνέβη επειδή τα «άκρα» τους (Κίκε,Μπρίτο), ήταν «μπλοκαρισμένα». Η ανάπαυλα βρήκε τις δυο ομάδες στο 0-0, ενώ οι τελικές ήταν 4-0 υπέρ της Ξάνθης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι «Φαίακες» στο διάστημα 55'-75' ήταν πολύ καλύτεροι έχοντας για κορυφαίο τον Επστάιν, κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Παμλίδη, Ρόλε και Μπαλάφα, όμως ο εξαιρετικός Ζίβκοβιτς πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, ωστόσο, δεν τα κατάφερε και στο 64΄, όταν ο Επστάϊν (μετά από ασίστ του Ρόλε) «έγραψε» το 0-1. Στη φάση του γκολ, η Ξάνθη διαμαρτυρήθηκε (απολύτως δικαιολογημένα) για οφσάιντ του Γεωργίου,στο ξεκίνημα. Όπως επίσης διαμαρτυρήθηκε και στο 81΄, για την μη αποβολή του Αντέτζο, που ανέτρεψε αντιαθλητικά παίκτη των γηπεδούχων.

Προς το τέλος του αγώνα, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς βγήκε μπροστά, έπαιξε με 2 φορ, πίεσε και έφτανε με αξιώσεις στα καρέ του Γιαννακόπουλου και τελικά «βρήκε δίχτυα» δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Κάστρο, στο 94'.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν Γιώργος Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτδας), έχοντας για βοηθούς του τους Γιώργο Κελάτζογλου (ΕΠΣ Χαλκιδικής) & Γιώργο Κουντουρέλη (ΕΠΣ Αθηνών), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης). Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Μελιόπουλος,Μπαξεβανίδης και Ντουρίτσκοβιτς από πλευράς γηπεδούχων και οι Μπαλάφας, Σιόντης, Επστάϊν και Αντέτζο από πλευράς φιλοξενουμένων

ΑΟ ΞΑΝΘΗΣ ( Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Ντε Λούκας, Μεχία, Κίκε (63' Τριάδης), Μπρίτο (54' Φασίδης), Μελλιόπουλος. Ντουρίτσκοβιτς (72' Κάστρο), Γέντρισεκ.
ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σπίνουλας, Μπαλάφας, Σιόντης, Γεωργίου (73' Αρτυματάς), Παλμίδης, Ρόλε (89' Γκράσι), Επστάιν (85' Μυτίδης).

Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ