06/02/2018

«Ναυάγιο» της Λευκίμμης στη Λευκάδα!

Ακόμη μία γκέλα, δεύτερη συνεχόμενη, είχε η ΑΕ Λευκίμμης στο Πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής! Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον Αστέρα Παραποτάμου, οι Κερκυραίοι «σκόνταψαν» σε μία ακόμη ομάδα που βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα του 3ου Ομίλου, τον Πανλευκάδιο, από τον οποίο ηττήθηκαν εκτός έδρας, στο νησιωτικό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής, το οποίο διεξήχθη προχθές Κυριακή (4/2), στο Δημοτικό γήπεδο Λευκάδας.

Παρότι η ποιοτική διαφορά των δύο σωματείων είναι τεράστια και παρόλο που το μπάτζετ της ΑΕΛ είναι υπερπολλαπλάσιο από εκείνο των Λευκαδιτών, εν τούτοις το «συγκρότημα» του Γιάννη Σφακιανάκη έχασε αναπάντεχα με 1-0. Ένα αποτέλεσμα, που απομακρύνει αρκετά τη Λευκίμμη από τον στόχο της κατάκτησης της 1ης θέσης και της συμμετοχής της στα μπαράζ ανόδου στη Football League. Είναι αυτό που λένε ότι... «τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία»!

Όπως φάνηκε, οι Λευκιμμαίοι ταξίδεψαν στη Λευκάδα χωρίς να είναι κατάλληλα προετοιμασμένοι και δίχως να υπάρχει αγωνιστικό πλάνο από τον προπονητή τους. Μάλλον και τούτη τη φορά υποτίμησαν τον αντίπαλο, που είναι από τους ασθενέστερους της Κατηγορίας, με συνέπεια να δεχθούν ένα... ηχηρό χαστούκι!!! Όπως ακριβώς είχε συμβεί και στους προ μερικών ημερών αγώνες Κυπέλλου με τον ΟΦΑΜ και Πρωταθλήματος με τον Αστέρα Παραποτάμου.

Στο πρώτο μέρος του κυριακάτικου αγώνα, το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να μοιράζουν τις ευκαιρίες για γκολ, αλλά καμία από τις δύο δεν κατάφερε να σκοράρει. Έτσι, το ημίχρονο τελείωσε στο 0-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι των Κερκυραίων κι έφτασαν στο σπουδαίο «τρίποντο». Η Λευκίμμη από την πλευρά της, δεν ειχε αγωνιστικό προσανατολισμό από τον Σφακιανάκη, ο οποίος παρακολουθούσε αμήχανος την εξέλιξη του παιχνιδιού, ενώ οι οδηγίες του και οι επιλογές του στις αλλαγές, αποδείχθηκαν άστοχες!

Ο Πανλευκάδιος στα τελευταία 15 λεπτά του ματς είχε τρεις «καθαρές» ευκαιρίες για γκολ, το οποίο ήρθε στο 78ο λεπτό, μετά από ωραία αντεπίθεση. Ο Κατσόλι υποδέχθηκε τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου κι έβγαλε κάθετη στον Κοκόλη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και τελείωσε την φάση με τον καλύτερο τρόπο, κάνοντας το 1-0 και πανηγυρίζοντας το γκολ μπροστά στους οπαδούς της ομάδας του, που φώναζαν το όνομά του!

Τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, η ΑΕΛ πέτυχε τέρμα, το οποίο όμως ακυρώθηκε έπειτα από υπόδειξη του λάινσμαν για οφσάιντ. Κάτι το οποίο αμφισβητήθηκε πολύ έντονα από την κερκυραϊκή ομάδα.

Μ'΄αυτά και μ' αυτά, οι Λευκαδιτες πήραν μια μεγάλη νίκη, η οποία ωστόσο ίσως και να μην έχει αντίκρισμα, δεδομένου ότι έχουν μείνει πίσω στη βαθμολογία, απέχοντας 8 πόντους από τη ζώνη της σωτηρίας. Όσον αφορά τους Κερκυραίους, παραμένουν στην 4η θέση (με «συγκάτοικο» τον Νέο Αμφίλοχο), σε απόσταση 8 βαθμών από τον πρωτοπόρο Μακεδονικό Φούφα, τον οποίο θα υποδεχθούν την προσεχή Κυριακή.

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο Μάριος Σιντόρης, βοηθοί του οποίου ήταν οι Δημήτρης Τίκας και Γιώργος Παπαλαζάρου, της ΕΠΣ Θεσπρωτίας.

Πανλευκάδιος: Καραπιπερης, Κοκόλης Χρ. , Ιωακειμίδης, Βλάχος, Γουριώτης, Φλούδας, Κοκόλης Χαρ. (80′ Aργυρός), Δημητρίου, Κολοβός(89′ Γκαναρας), Μουρεχίδης(45′ Morales) , Κατσόλι (86′ Καρελης).
ΑΕ Λευκίμμης: Βορύλας, Αναστασιάδης (77′ Κουλούρης), Σαμουηλίδης, Γαστεράτος, Κάντας (86′ Βασιλάκης), Χατζηδημητρίου, Λεπενιώτης, Φωτιάς, Τσεβανέδης, Ηλίας, Ρογκότης.

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

22
Φεβρουάριος
2018
Σήμερα γιορτάζουν: Ανθούσα, Ανθούση, Θαλάσσιος, Θαλάσσης, Θαλασσία, Θάλασσα, Θαλασσινή (πηγή : www.eortologio.gr)

Ποιός κατά τη γνώμη σας θα κατακτήσει φέτος τον τίτλο στην Α1’ Κατηγορία της ΕΠΣ Κέρκυρας;