05/01/2018

Οι 9 που έγιναν 10 και στο τέλος 11

Το να είσαι ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής και να σε βάζουν να παίξεις μεσοβδόμαδα, αποτελεί μεγάλο... μανίκι! Διότι δεν είναι και τόσο εύκολο να παρατήσεις τη δουλειά ή το σχολείο, για να προλάβεις να βρίσκεσαι εγκαίρως στο γήπεδο.

Την περασμένη Τετάρτη, για τη 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β' τοπικής Κατηγορίας, έπαιξαν στο ενωσιακό γήπεδο του Κανονιού ο ΑΟ Σιναράδων και ο ΑΟ Βασιλάτικα, με ώρα έναρξης τις 15:00. Σ' αυτή την αναμέτρηση, η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε με 9 παίκτες, αφού αδυνατούσε να συμπληρώσει εντεκάδα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλήρη σύνθεση.

Γύρω στο 30', κατέφθασε στο γήπεδο ένας ακόμη ποδοσφαιριστής των Σιναράδων, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι, ενώ περίπου στο 75' κατέφθασε κι άλλος ένας, με αποτέλεσμα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα να υπάρξει αριθμητική ισορροπία.

Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι ότι περί το 15ο λεπτό του ματς, οι Σιναραδίτες προηγήθηκαν στο σκορ, παρότι αγωνίζονταν με 9. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως κι ενώ η ομάδα σιγά-σιγά συμπλήρωνε εντεκάδα, άρχισε να δέχεται γκολ καθώς της «βγήκε» η κόπωση. Έτσι, τα Βασιλάτικα έκαναν την ολική ανατροπή κι επικράτησαν με 1-3. Το 1-1 έγινε γύρω στο 60', με τους παίκτες να είναι 10 προς 11, ενώ το 1-2 και το 1-3 έγιναν προς το φινάλε, όπου πλέον ήταν 11 προς 11.

(Η παρούσα φωτογραφία είναι από το εν λόγω παιχνίδι).

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ