04/12/2017

Μεγάλο «διπλό» της Λευκίμμης στη Φιλιππιάδα!

Έπειτα από τρείς διαδοχικές ήττες κι έχοντας κάνει το ρεπό της, η ΑΕ Λευκίμμης επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, στο Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας. Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου, η κερκυραϊκή ομάδα επικράτησε εκτός έδρας του Εθνικού Φιλιππιάδας με 2-0, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε χθές Κυριακή (3/12).

Απέναντι σε έναν έμπειρο αντίπαλο, η ΑΕΛ κατέκτησε το σπουδαίο «τρίποντο» και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» , καθώς μετά τα προηγούμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, η κατάσταση είχε αρχίσει να γίνεται δύσκολη κι επικίνδυνη. Παράλληλα, με αυτή τη νίκη ο Γιάννης Σφακιανάκης «πήρε πόντους» και πίστωση χρόνου!

Στο ματς που διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Φιλιππιάδας, οι Λευκιμμαίοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν με το «καλημέρα» να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στο 2ο λεπτό ο Χρήστος Γαστεράτος με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, «γράφοντας» το 0-1.

Στη συνέχεια, ο Εθνικός Φιλιππιάδας βγήκε μπροστά, επιδιώκοντας την ισοφάριση, όμως στο 54ο λεπτό ήρθε το ... δεύτερο χτύπημα από πλευράς κερκυραίων, με τον Βαγγέλη Τσεβανέδη να κάνει το 0-2 με κοντινό σουτ θέτωντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του «διπλού».

Τα πράγματα για τη Λευκίμμη απλουστεύτηκαν στο 81 λεπτό, όταν ο Δημουλάς των γηπεδούχων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες, ενώ στο 86΄ η ΑΕΛ λίγο έλειψε να τριπλασιάσει τα τέρματά της, όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσεβανέδη, ο τερματοφύλακας Μολώνης απέκρουσε τη μπάλα, η οποία ακολούθως χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του.

Αυτή ήταν η τέταρτη εκτός έδρας επιτυχία της Λευκίμμης στο Πρωτάθλημα, μετά από εκείνες επί του Νέου Αμφίλοχου, του Αστέρα Παραποτάμου και του Μακεδονικού Φούφα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαράλαμπος Αθανασίου (ΕΠΣ Άρτας), έχοντας για βοηθούς του τους Βασίλη Αντωνίου & Κοσμά Γιώτη (ΕΠΣ Ηπείρου).

Εθνικός Φιλιππιάδας (Νίκος Λάππας): Μολώνης, Μαλλάτος, Χρήστου, Δημουλάς, Παπαρούνης (46΄λ.τρ. Κορρέσι), Ντούσκας, Λάππας, Ντανάι, Γατσέλος (59΄Σιώτης), Μανιώτης, Μάγγος.

ΑΕ Λευκίμμης (Γιάννης Σφακιανάκης): Βάρελης, Βούλγαρης (83΄Κουλούρης), Ηλίας, Βασιλάκης, Σαμουηλίδης, Στέρεφ, Γαστεράτος (87΄Βλάχος), Μυρίλλας, Κομνηνάκης (72΄Αναστασιάδης), Τσεβανέδης (89΄Λεπενιώτης), Φωτιάς.