03/12/2017

Συντριβή (4-0) του ΑΟΚ Κέρκυρα στην Τρίπολη!

Την πιο «βαριά» ήττα του στη φετινή σαιζόν, σε όλες τις διοργανώσεις, γνώρισε χθες Σάββατο (2/12) ο ΑΟ Κασσιώπη Κέρκυρας, ο οποίος έχασε με 4-0 από τον Αστέρα Τρίπολης, σε παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League, που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Σίγουρα, η κούραση από την ταλαιπωρία των ταξιδιών (μέσα σε τέσσερις μέρες στα Τρίκαλα και στην Τρίπολη, καθώς και τα αγωνιστικά προβλήματα, αποτελούν ελαφρυντικά. Ωστόσο, δεν μπορούν να δικαιολογήσουν στο απόλυτο το απαράδεκτο αγωνιστικό πρόσωπο που επέδειξε η ομάδα στα ματς με τον ΑΟ Τρίκαλα (0-0 και αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας) και Αστέρα.

Στην Τρίπολη, η εμφάνιση του ΑΟΚ υπήρξε εξαιρετικά άσχημη! Ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ στο γήπεδο κι έδωσε στους Αρκάδες το δικαίωμα να κάνουν ο,τι θέλουν στο αγωνιστικό τεραίν και να φτάσουν στην πιο ευρεία φετινή τους νίκη, που ήταν μάλιστα η τέταρτη συνεχόμενη!

Το μόνο ευχάριστο για την κερκυραϊκή ομάδα είναι ότι την ίδια μέρα έχασε και ο Απόλλωνας Σμύρνης (3-1 από τον Ολυμπιακό), με τον οποίο εξακολουθεί να «συγκατοικεί» στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στον αγώνα του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», ο ΑΟΚ παρουσίασε τρομερή δυσλειτουργία σε όλες του τις γραμμές! Επιθετικά δεν απείλησε σχεδόν καθόλου, το κέντρο ήταν προβληματικό και στην άμυνα έγιναν ολέθρια σφάλματα, ενώ ακόμη και ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας, ο τερματοφύλακας Νίκος Γιαννακόπουλος, δεν απέφυγε τα λάθη, φέροντας ευθύνη κυρίως στο τρίτο γκολ των γηπεδούχων.

Αλλά και ο Αλέκος Βοσνιάδης φέρει τεράστια υπαιτιότητα! Δεν αναφερόμαστε μόνο στην επιλογή προσώπων ούτε στο στήσιμο της ομάδας, ούτε στην διαχείριση του παιχνιδιού και στις άστοχες αλλαγές που έκανε, αλλά και στο γεγονός ότι επι ημερών του έφυγαν οι Βιέρα Ελονγκ Ντουαλά και Ζορντάο Ντιόγκο, που ήταν βασικά γρανάζια της ... κυανέρυθρης μηχανής.

Να επισημάνουμε, τέλος, ότι στον αγώνα της Τρίπολης έπαιξε εκτάκτως στο κέντρο της κερκυραϊκής άμυνας ο Κωστάκης Αρτυματάς, λόγω της ξαφνικής αδιαθεσίας του Χρήστου Γρομητσάρη. Η απόδοση του διεθνή Κύπριου ποδοσφαιριστή ήταν εξαιρετικά άσχημη και φέρει ευθύνη σχεδόν σ' όλα τα γκολ, δείχνοντας για ακόμη μια φορά πως είναι σε κακή κατάσταση. Μην ξεχνάμε ότι στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Ατρόμητο Αθηνών είχε κάνει χέρι- πέναλτι στο 94ο λεπτό, με συνέπεια την ήττα του ΑΟΚ με 1-0, ενώ στον πρόσφατο αγώνα μεταξύ Κύπρου-Ελλάδας 1-2 (για τα Προκριματικά του Μουντιάλ) υπέπεσε σε λάθος, με συνέπεια την ισοφάριση των Ελλήνων με τον Τζιόλη.

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε τον Αστέρα σε σχήμα 4-2-3-1. Ο Αθανασιάδης ήταν στο τέρμα, οι Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης στα στόπερ, με τον Ιγκορ δεξιά και τον Γιαννούλη αριστερά. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Μουνάφο και Ιγκλέσιας, δεκάρι ο Τόνσο, δεξί εξτρέμ ο Καλτσάς και αριστερό ο Τσιλιανίδης ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Μανιάς.

Από την άλλη πλευρά , ο Αλέκος Βοσνιάδης, κατέβασε ένα 4-5-1, όπως και κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Γιαννακόπουλος ήταν στο τέρμα, ο Ιωάννου με τον Αρτυματά στα στόπερ, δεξί μπακ ο Γκομές, αριστερό ο Σοϊλέδης. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Σιόντης, Μπαλάφας, Κρητικός, με τον Γεωργίου δεξί χαφ και τον Επστάιν αριστερό. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε και πάλι ο Παμλίδης.

Ο Αστέρας Τρίπολης κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι κι έδειξε πως θα είναι το... αφεντικό. Στο 17 απείλησε με τον Μανιά και στο 20' ο ίδιος σκόραρε πιάνοντας την άμυνα και τον Γιαννακόπουλο στον... ύπνο για το 1-0. Εννέα λεπτά αργότερα (29΄), ήρθε ένα λάθος από τους αμυντικούς του ΑΟΚ Κέρκυρα και πιο συγκεκριμένα τον Αρτυματά (σ.σ. έπαιξε κατ' ανάγκη στόπερ) με τον Τόνσο να παίρνει την μπάλα, να περνάει και τον γκολκίπερ των «Φαιάκων» και να «γράφει» εύκολα το 2-0.

Το... μαρτύριο του πρώτου ημιχρόνου δεν τελείωσε εκεί για την κερκυραϊκή ομάδα! Στο 45' και πάλι οι μεσοεπιθετικοί του Αστέρα έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα, ο Καλτσάς βγήκε στην πλάτη αυτής, ο Γιαννακόπουλος έκανε πολύ λανθασμένη έξοδο, με τον Έλληνα επιθετικό να τον περνάει και να διαμορφώνει το 3-0, «κλειδώνοντας» την νίκη των γηπεδούχων.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Βοσνιάδης προσπάθησε με κάποιες κινήσεις να διορθώσει την τραγική εικόνα της ομάδας του και να της δώσει πιο επιθετικό τόνο, βγάζοντας έναν αμυντικό χαφ (Νίκος Κρητικός) και περνώντας αντ' αυτού έναν μεσοεπιθετικό (Παναγιώτης Ζορμπάς), με το σύστημα από 4-5-1 να μετατρέπεται σε 4-2-3-1. Εξάλλου, ο τεχνικός των «Φαιάκων» έβαλε τον Σπύρο Σπίνουλα αντί το Φώτη Γεωργίου, με τον Κερκυραίο μπακ να παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Μάθιου Γκόμεζ να πηγαίνει δεξιός εξτρέμ.

Όπως είναι λογικό, στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με τον Αστέρα όμως να προλαβαίνει να σκοράρει και τέταρτη φορά! Στο 55' ο Τσιλιανίδης με τακουνάκι πέρασε στον Μανιά, ο οποίος και πάλι δεν δυσκολεύτηκε να βρεθεί απέναντι στον Γιαννακόπουλο και να κάνει το 4-0.

Από εκείνο το λεπτό κι έπειτα, ουσιαστικά το παιχνίδι «τελείωσε» και απλά όλοι περίμεναν να ολοκληρωθεί το 90ο λεπτό. Ο ΑΟΚ Κέρκυρα δεν απείλησε στιγμή, παρά μόνο με κάποια μακρινά σουτ (3 τελικές σε όλο το ματς!) και η ομάδα της Τρίπολης πανηγύρισε την πιο εύκολη φετινή της νίκη.

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μια άνετη νίκη και συνέχισε την ανοδική του πορεία από τότε που ανέλαβε ο Σάββας Παντελίδης. Από την άλλη η Κέρκυρα συνεχίζει να βρίσκεται σε άσχημη αγωνιστική κατάσταση και στην ζώνη του υποβιβασμού, με τα πράγματα να φαντάζουν δύσκολα στη συνέχεια...

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης), έχοντας για βοηθούς του τους Αντώνη Καρατζίκα (ΕΠΣ Αθηνών) και Μιχάλη Καρσιώτη (ΕΠΣ Κορινθίας), ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή είχε ο Νίκος Μακρυπόδης (ΕΠΣ Άχαϊας). Με κίτρινη κάρτα από πλευράς γηπεδούχων παρατηρήθηκαν οι Κοσμάς Τσιλιανίδης ,Τριαντάφυλλος Πασαλίδης και από πλευράς φιλοξενουμένων οι Ντένις Επστάιν, Σωτήρης Μπαλάφας.

Αστέρας Τρίπολης ( Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ίγκορ (78' Μπέρτος), Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τόνσο, Τσιλιανίδης (56' Ισνάλντο), Μανιάς (65' Δουβίκας)
ΑΟΚ Κέρκυρα ( Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς, Κρητικός (46' Ζορμπάς), Γεωργίου (46'Σπίνουλας), Σοϊλέδης, Γκομές, Παμλίδης, Σιόντης, Ιωάννου, Μπαλάφας, Επστάιν (69' Κέβιν Ντιόγκο).

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ & ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ