30/11/2017

«Τίτλοι τέλους» για τον ΑΟΚ Κέρκυρα στο Κύπελλο!

Ο ΑΟΚ Κέρκυρα «αποχαιρέτησε» το Κύπελλο Ελλάδας, καθώς δεν μπόρεσε δεν μπόρεσε να κατακτήσει το «διπλό», που επιζητούσε στα Τρίκαλα, αφού έμεινε στο 0-0 με τον τοπικό ΑΟΤ, ομάδα της Football League.

Το παιχνίδι διεξήχθη χθες Τετάρτη (29/11), στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων, στα πλαίσια της 3ης (και τελευταίας αγωνιστικής) της Β΄ Φάσης του θεσμού (4ος Όμιλος). Οι «Φαίακες» τερμάτισαν στην 3η θέση και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης, καθώς το «εισιτήριο» για τον επόμενο Γύρο πήραν ο Ατρόμητος Αθηνών και ο ΑΟ Τρίκαλα. Είναι, μάλιστα, η δεύτερη συνεχή χρονιά που η κερκυραϊκή ομάδα μένει έξω από τους «16» , καθώς πέρυσι από τον Όμιλό της είχαν περάσει η ΑΕΚ και ο ΠΑΣ Λαμία.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης προχώρησε σε ορισμένες αλλαγές στη βασική εντεκάδα, λόγω τραυματισμών, αλλά κι ενόψει του σαββατιάτικου εκτός έδρας ματς Πρωταθλήματος με τον Αστέρα Τρίπολης ξεκινώντας τους «εφεδρικούς» Δημήτρη Μελικιώτη, Τζόναθαν Μπάουμαν,Νίκο Κρητικό και Αντώνη Αναστασίου, ενώ στα γκολποστ αγωνίστηκε ο Φώτης Κουτζαβασίλης , με τους Φώτη Γεωργίου και Ματέους ντε Βάργκας να παίζουν στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα, η κερκυραϊκή ομάδα να μην είναι ανταγωνιστική στο βαθμό που θα έπρεπε, ώστε να επικρατήσει των Θεσσαλών. Αν και κατά τη γνώμη μας, δεν είναι αναγκαίο να παίζεις με τον βασικό σου κορμό για να νικήσεις έναν αντίπαλο χαμηλότερης Κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν, την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Γροντή στο 6ο λεπτό ενώ οι «Φαίακες» δημιούργησαν τρείς- τέσσερις αξιόλογες φάσεις , με τον Αναστασίου στο 10, τον Μελικιώτη στο 14΄και στο 30΄και τον Μπάουμαν στο 26΄.
Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού πήγε εκεί που ήθελαν οι Τρικαλινοί, με αποτέλεσμα, σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες να μην βγάλουν ούτε μια πραγματική ευκαιρία.
Πλην της φάσης του 93ου λεπτού, όταν μάλιστα, ο ΑΟΚ σκόραρε με τον Γεωργίου, όμως, το γκολ ακυρώθηκε διότι ο εξτρέμ των Φαιάκων υποδείχτηκε σε θέση οφ σάιντ, κατι που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των ι φιλοξενούμενων. Να σημειωθεί ότι στη συγκεκριμένη φάση είχε προωθηθεί στα αντίπαλα καρέ ακόμη και ο Κουτζαβασίλης!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (ΕΠΣ Άρτας) έχοντας για βοηθούς του τους Κώστα Ποντίκη (ΕΠΣ Πρέβεζας) και Γιώργο Πασχάλη (ΕΠΣ Ηπείρου) ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή εκτέλεσε ο Γιώργος Τάσσης (ΕΠΣ Ηπείρου)

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σ. Αντωνίου): Αθανασόπουλος, Πάνος, Βέρτζος, Γιαννίτσης, Χιντζίδης, Τεγούσης, Τζόκιτς (59' λ.τ. Τόμιτς), Μίλιβιτς (56' Ανδρεόπουλος), Γροντής, Τσίπρας, Ντιατά (75' Σγκούρι)
ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλ. Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας (54' Γκομες), Γρομητσάρης, Αρτυματάς, Αναστασίου, Μπαλάφας (80' Βάργκας), Κρητικός, Ζορμπάς, Μελικιώτης (54' Γεωργίου), Κόντος, Μπάουμαν.