29/11/2017

Το είχε δει το… έργο!

Ο ΑΟΚ Κέρκυρα, παρότι στον κυριακάτικο αγώνα με τον Ολυμπιακό προηγήθηκε στο σκορ στο 16ο λεπτό, εν τέλει δεν κατάφερε να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Ένα αποτέλεσμα το οποίο θα ερχόταν, εφόσον οι ποδοσφαιριστές των «Φαιάκων» άκουγαν... ευλαβικά τον προπονητή τους!

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Αλέκος Βοσνιάδης έθεσε σε... κατάσταση συναγερμού τους παίκτες του, εφιστώντας τους την προσοχή και λέγοντάς τους να είναι πολύ συγκεντρωμένοι κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, διότι ο αντίπαλος στο διάστημα αυτό θα «τα έδινε όλα» προκειμένου να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση.

Αυτός τους τα είπε, αλλά εκείνοι μάλλον τον αγνόησαν! Με το που οι δύο ομάδες ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, ο ΑΟΚ επιδόθηκε σε παθητικό ρόλο και ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει ασφυκτικά και να... σφυροκοπάει τα κερκυραϊκά καρέ, ενώ μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 1-1. Το γκολ αυτό έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι, πετυχαίνοντας δύο ακόμη τέρματα (στο 65' και στο 68'), έφεραν... τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη!

Ο... σκηνοθέτης (Βοσνιάδης), το είχε δει το έργο, ωστόσο οι «κυανέρυθροι» πρωταγωνιστές ήταν... απλοί θεατές!!!

• Κείμενο: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ