12/11/2017

ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ήττα (29-27) του Φαίακα στα Ιωάννινα

Με το... αριστερό ξεκίνησε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Φαίακα, τις φετινές της υποχρεώσεις στο Πρωτάθλημα της Α2΄ Εθνικής Κατηγορίας. Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, τα κορίτσια του Δημήτρη Βαρζακάκου έχασαν στην πρωτεύουσα της Ηπείρου με διαφορά δύο γκόλ, (29-27) από τον ΟΦΧ Ιωαννίνων , σε ένα ματς, που -όπως μαρτυρά το τελικό σκόρ- κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά οι Ηπειρώτισσες απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, το οποίο -έστω και με δυσκολία- κατάφεραν και διατήρησαν ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 5-4, 8-9, 14-12, 18-18, 25-23, 29-27

Η σύνθεση του Φαίακα Κέρκυρας (Δ. Βαρζακάκος): Δ. Πλασκασοβίτη, Χονδρογιάννη 10, Πρωτοψάλτη 6, Πάντου 3, Βαρζακάκου 2, Πεπόνη 5, Μάστορα 1, Κουλουρίδη, Βάπτισμα, Δ. Πλασκασοβίτη. Α. Κοντούλη, Χριστακέα-Βέργη, Αναλύτη, Προβατά, Στεργίου, Ντάλα.

Ρεπορτάζ: ΕΛΙΝΑ ΝΕΡΗ