19/09/2017

«Τσίμπησε» βαθμό στα Χανιά ο ΑΟΚ, 0-0 με Πλατανιά!

Μια εβδομάδα μετά την μεγάλη εντός έδρας νίκη επι του Παναθηναϊκού, ο ΑΟΚ Κασσιώπη Κέρκυρας απέσπασε το πρώτο του φετινό θετικό αποτέλεσμα μακριά από το νησί.

Οι «Φαίακες» έφεραν «λευκή» ισοπαλία με τον Πλατανιά Χανίων, κατακτώντας εναν πολύτιμο βαθμό, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε προχθές Κυριακή (17/9) στο γήπεδο των Περιβολίων, για την4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League. Οι Κερκυραίοι έπαιξαν με την ίδια ακριβώς αρχική εντεκάδα που είχαν και στο ματς με το «τριφύλλι» και παρέμειναν αήττητοι δεύτερη διαδοχική Κυριακή.

Το 0-0 κρίνεται ως δίκαιο αποτέλεσμα, αν και χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ από αμφότερες τις πλευρές. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν πολύ καλλίτεροι στο πρώτο 45λεπτο ,ενώ οι γηπεδούχοι του Γιώργου Παράσχου είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος, με τον τερματοφύλακα των κυανέρυθρων, Νίκο Γιαννακόπουλο, να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις.

Ο τεχνικός του ΑΟΚ Κέρκυρα παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Γιαννακόπουλος, ενώ στα άκρα της άμυνας βρέθηκαν οι Σπίνουλας (δεξιά) και Σοϊλέδης (αριστερά), με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Ιωάννου και Γρομητσάρη. Ως αμυντικοί - χαφ έπαιξαν οι Σιόντης και Μπαλάφας, στα «φτερά» ως εξτρέμ ήταν δεξιά ο Γκόμεζ και αριστερά ο Επστάϊν, ως «φουνταριστός» αγωνίστηκε ο Παμλίδης, με τον Ντουαλά να έχει τον ρόλο «δεκαριού»

Στο πρώτο μέρος, ο ΑΟΚ Κέρκυρα ήταν πιο κινητικός και απειλητικός επιθετικά σε σχέση με τον αντίπαλό του, ο οποίος έβαλε γκολ που ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 18', με κεφαλιά του Μπούτνικ . Οι «Φαίακες» είχαν μεγάλο τετ α τετ με τον Ντένις Επστάιν στο 28', που απέκρουσε ο Κοκαλάς, ενώ αμέσως μετά ο πορτιέρο των Χανιωτών έβγαλε και κακό διώξιμο προς τα πίσω του Πλιάτσικα.

Η κερκυραική ομάδα είχε και φάση στο 38' με τον Βιέρα Ελόνγκ Ντουάλα, που από εξαιρετική θέση έκανε... «τσαφ» και δεν μπόρεσε να σουτάρει για να σκοράρει. Εν τέλει, το πρώτο 45λεπτο «έκλεισε» στο 0-0.

Στην επανάληψη, τα δεδομένα άλλαξαν και ο Πλατανιάς πήρε για τα καλά το... πάνω χέρι σε φάσεις. Στο 47' ο Ντεβέσα είχε ένα καλό και τεχνικό σουτ , με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω και στο 63' ο Ισπανός είχε μία ακόμα φάση, με τον Στέφανο Σιόντη να κόβει καίρια την μπάλα και ενώ αυτή πήγαινε στα δίχτυα, με τον Γιαννακόπουλο εξουδετερωμένο. Στο 79' ο Γιαννακόπουλος είχε σποδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Μπούτνικ. Ακολούθως, ο ΑΟΚ Κέρκυρα είχε πολύ καλή στιγμή με τον Μάθιου Γκόμες αφύλαχτο να κάνει σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 88' ο Νίκος Γιαννακόπουλος πραγματοποίησε επέμβαση σε κεφαλιά του Μπούτνικ και στο 90' έκανε ακόμα μία σε σουτ του Ντεβέσα. Έμεινε έτσι το 0-0 ως τελικό αποτέλεσμα

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Στυλιαράς (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας) έχοντας για βοηθούς τους Βασίλη Νικολακάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου) και Ιορδάνης Απτόσογλου (ΕΠΣ Αθηνών) ενώ καθήκοντα τέταρτου διαιτητή «εκτέλεσε» ο Γιώργος Φουκάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Ντεβέσα, Δημούτσος από πλευράς Κρητικών και οι Σιόντης, Ντουαλά, Επστάιν, Παμλίδης,
Γκόμεζ, από πλευράς κερκυραίων.

Πλατανιάς Χανίων (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης (41' λ.τρ. Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (77' Γκρζέλτσακ), Κοροβέσης (82' Στόιτσεφ), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα και Μπούντνικ.

ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σοϊλέδης, Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Ντουαλά (69' Ζορμπάς), Σιόντης, Ιωάννου (46' λ. τρ. Αρτυματάς), Μπαλάφας, Επστάιν (89' Κόντος) και Γρομητσάρης.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ

Παρασκευή
20
Οκτώβριος
2017
Σήμερα γιορτάζουν: Αρτέμιος, Αρτέμης, Αρτεμις, Αρτεμία, Αρτέμη, Αρτεμισία, Αρτέμιδα, Γεράσιμος, Μάκης, Μικές, Μίκης, Ενόη, Κερασιά, Κερασία, Ντιάνα, Διάνα, Ματρώνα, Ματρόνα (πηγή : www.eortologio.gr)
Πώς κρίνετε την απόφαση της ΕΠΣ Κέρκυρας να μην ανακοινώνει τους ορισμούς των διαιτητών;