16/05/2017

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Αυλαία για Φαίακα με ήττα στη Θεσσαλονίκη

Με ήττα ολοκλήρωσε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Φαίακα τις υποχρεώσεις της στο φετινό Πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, καθώς το περασμένο Σάββατο (13/5) , οι Κερκυραίοι έχασαν στη Θεσσαλονίκη από τη ΧΑΝΘ με 33-24, για την 3η και τελευταία αγωνιστική των play off.

Ο αγώνας είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η ΧΑΝΘ έχει πάρει προ πολλού το εισιτήριο ανόδου στην Premier Handball, ως Πρωταθλήτρια του 2ου Ομίλου. Από την πλευρά της, η κερκυραϊκή ομάδα, δεν κατάφερε να πετύχει νίκη στα μπαράζ ανόδου, αφου στα τρία ματς που έδωσε, είχε απολογισμό δύο εντός έδρας ισοπαλίες και μια εκτός έδρας ήττα.

Ο Νίκος Ριγανάς επέλεξε στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς να «κατεβάσει την ομάδα του με αρκετούς «μικρούς», οι οποίοι, άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

Η ΧΑΝΘ κατάφερε να περάσει μπροστά με διαφορά 4αρων γκολ από το 10 λεπτό και μετά, ενώσ το ημίχρονο η διαφορά έφτασε στα 6 γκολ (17-11), Το δεύτερο μέρος «κύλησε» στα ίδια περίπου επίπεδα, ώσπου η... ψαλίδα μεγάλωσε υπέρ των γηπεδούχων στα δύο τελευταία πεντάλεπτα, για να φτάσει τελικά στα εννιά γκόλ.

Πέναλτι: 2/4 - 3/3.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-5, 11-7, 14-9, 17-11 (ημχ), 21-14, 24-18, 26-18, 28-21, 31-23, 33-24.

ΧΑΝΘ: (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Μαυροδουλάκης, Σαρηγιαννίδης 1, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 3, Δέσπος 2, Βασιάδης 5, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 6, Στίγγας 4, Τσόγιας 1, Αργυρίου, Μηλόπουλος, Μπόλας 1, Τσαγκαράκης 5, Μπαϊρλής 5.

Φαίακας Κέρκυρας: (Ριγανάς-Μιχαλάκης): Τσιλιμπάρης, Σουλάνης 4, Κονισπολιάτης, Δάσκαλος 3, Νάστος 2, Ασμάνογλου 2, Ριγανάς, Κοντζιάλης 1, Ντούρος, Παγωνίδης 4, Κολοβός 8.

●Το άλλο ματς της αυλαίας των play offs που έγινε την Κυριακή, 14/5 η Δράμα '86 νίκησε στην έδρα της τον Αρχέλαο Κατερίνης με 25-19 και κατετάγη στη 2η θέση, ισοβαθμώντας με την κερκυραϊκή ομάδα.